סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » שלום שטיסל

שלום שטיסל

לפרנסתה היא עובדת, תחילה כשמרטפית אצל אישה חילונית, ולאחר מכן בחלפנות כספים בביתה. רוחמי בת ה-15 עוזרת בגידול אחיה ונוהגת לספר להם את הספר “אנה קארנינה”, תוך שהיא משנה את שמות הדמויות ומתאימה אותן למגזר החרדי. שידור העונה הראשונה החל ב-29 ביוני 2013, והיא כללה 12 פרקים. שידור העונה השנייה החל ב-31 באוקטובר 2015, וזאת כללה גם כן 12 פרקים ופרק נוסף של מאחורי הקלעים. העונה השלישית של הסדרה עלתה לשידור ב-20 בדצמבר 2020 וכללה 9 פרקים. בובע מלכה אינה מרוצה ממנוחה, כלתו של שולם, ומכנה אותה “קלאפטע”.

ב”דינר” שולם מכריז על הקמת תלמוד תורה חדש שיקרא על שם גיסו, ויוחזק מכספיה של “הנגידה” (נדיבה) נחמה. ליבי וקיווע מחליטים להתארס, תוך תנאים שקיווע מתחייב אליהם – להפסיק לצייר, לוותר על תערוכה שתכנן מחוץ לישראל ולעבוד בסוכנות נסיעות לחרדים השייכת לנוחעם. לאחר שמתברר כי בובע מלכה הורישה בצוואתה את דירתה רק לנוחעם, נוחעם מודיע כי הדירה תהיה שייכת לזוג הצעיר. ליפא מגלה לגיטי את סיפור הכסף שלקח מהאלמנה אותו השקיע בניירות ערך, הכסף הכפיל עצמו, ובצעד שנועד לתקן העוולה שגרם לה הוא נותן לגיטי להחליט מה לעשות עם הכסף. במקביל נקבע דיון בבית הדין הרבני לחנינא ורוחמי, אך בעקבות שיחה מקרית יום קודם לכן בין גיטי לחנינא, בה חושף חנינא פרטים מסיפור חייו, במסעדה החדשה של גיטי וליפא, הם מחליטים לבטל את הדיון והנישואים נמשכים.

שטיסל עונה 3: סדרה אהובה שהלכה קצת לאיבוד

גיטי מצדיקה את תגובתו וקוראת לו להשיב את הילדה בכוח. ליפא יוצא לעשות זאת, אוחז במקל על מנת להכות את הבעל הטרי, אך כשהוא רואה את חיבתה העזה של רוחמי לבעלה הלמדן הוא חוזר בו. ליפא משלים עם נישואיה של רוחמי, ואף עוזר לזוג לשכור דירה. הנישואים משתבשים משום שחנינא חש שהנישואים פוגעים ביכולתו ללמוד, ונוסע לישיבה בצפת להקדיש עצמו ללימוד תורה וגמרא. עקיבא שטיסל (נהגה “קיווע”) הוא רווק חרדי ירושלמי בן 26, המתגורר עם אביו האלמן, שלום (נהגה “שוּלֶם”) שטיסל.

“זה רכוש של המלון וצריך לדעת שאסור לקחת אותן” אמרו במלון. “קורה לפעמים שאנשים שולחים בדואר את המגבות או שולחים מכתב כי הם לקחו, אבל לשלם עליהן זה דבר שקורה לעיתים נדירות”. אינדורסקי מספר כי “סיימנו את העונה הקודמת באי ודאות לגבי מצבה של בובע, אמו של שלום. האם היא תחזור אלינו – או תעבור לעולם שכולו טוב. אז קודם כל, היא חוזרת לחיים”. גרוזמן חבר לנדב הלפרין, ובמסגרת “כאן הסכתים” הם יוצרים בכל שבוע פרק חדש בפודקאסט “שטיסל, הסיפור האמיתי”.

בלייז ומכוניות הענק לצפייה ישירה – באיכות גבוהה, עם תרגום לעברית

הוא הציע לו עזרה, והאיש ענה כי הוא אינו צריך עזרה. הוא ניסה לשאול שוב, אך האיש שהיה בלחץ רק השיב שהוא איבד תיק ולא נהנה לשתף פעולה. המוצא הישר הוא נחמיה אינדורסקי, חסיד בעלזא בן 19.5, הלומד בישיבת ‘קדושת אהרן’ של חסידות בעלזא. בבקשה שתפו הלאה את המעשה האדיר של האיש היקר הזה, בתקווה גדולה שהוא יראה את הפוסט ויבין איזה מעשה גדול הוא עשה.

בובע מלכה (מגולמת בעונה זו על ידי ליא קניג), השקועה בתרדמת, מתעוררת ברגע שבנה נחום (נהגה “נוּחֶעם”) מגיע לבקרה. נוחעם ובתו ליבי (הדס ירון), שאותה הוא מכנה “שטערצלע”, מתארחים בביתו של שוּלֶם. היא מוצאת אחדים מציוריו, מעודדת ומשכנעת אותו לנסות ולמכור אותם באמצעות גלריה. יחסים בין אחים באים לידי ביטוי בסדרה ביחסים שבין שולם לאחיו הצעיר ממנו נוחעם, יחסים המתאפיינים בתחרותיות וקנאה. התחרותיות בולטת כאשר נוחעם מספר בגאווה לבתו ליבי כיצד קנה בעורמה משולם את חלקת הקבר שליד קברה של בובע מלכה. בשלב מוקדם יותר בסדרה חש שולם קנאה כאשר בובע מלכה מתעוררת מתרדמתה, מזהה את נוחעם ושמחה לראותו, וכלל אינה מזהה את שולם, שטיפל בה במסירות.

שטיסל חוזרת לעונה שלישית – בחודש הבא

נוחעם, חמיו של קיווע וסבה של דבורהל’ה, מתגלה באחד מבתי הכנסת כשהוא בדיכאון עמוק. במהלך אותו ערב מגיעה עובדת סוציאלית לביתם בעקבות טעות בהחלפתה של דבורהל’ה בילדה אחרת במעון. נוחעם מנסה להתאבד מול עיניה, ולמחרת דבורה’לה נלקחה ממנו על ידי הרווחה. הוא מודיע לקאופמן (בעל הגלריה והאוצר) שהוא יקיים את התערוכה כמתוכנן, ומצייר ציור נוסף עבור התערוכה, בו נראית אישה המניקה את תינוקה.

דודו יששכר, שביטל שידוך בעבר ונשאר רווק, מציע לו לשאול לדעתה של אלישבע. בשיחה ביניהם היא אומרת לו שהיא מבוגרת מדי עבורו. למרות זאת, הוא מודיע למחותנו המיועד כי אינו אוהב את בתו, וזה מבטל בכעס את האירוסין. קיווע נע ונד בירושלים, ישן במקומות שונים, ומסתמך על חבריו הרווקים.

“פתאום ראינו את עצמנו על המסך”: החרדים התאהבו בשטיסל

העונה הראשונה של הסדרה התקבלה בביקורות חיוביות בקרב מבקרי טלוויזיה רבים בישראל. עם תום שידור עונתה השנייה של הסדרה בישראל, דווח כי מפיקת הטלוויזיה היהודיה-אמריקאית מרתה קאופמן החליטה לרכוש את הזכויות על הסדרה ושבכוונתה ליצור לה אדפטציה אמריקאית. מאוחר יותר דיווח אתר “דדליין” כי הסדרה נרכשה על ידי רשת אמזון, היא תכתב ותבוים על ידי התסריטאי איתן כהן וגרסתה האמריקאית תקרא – “Emmis”. עם תום העונה הראשונה, איילת זורר עזבה את הסדרה עקב אילוצי לוח זמנים.

ליבי מכירה את עקיבא כבר מקטנות אך מצבה הרפואי של הסבתא מלכה מחבר אותם שוב ועקיבא מגלה בה עניין. השם ‘שטיסל’ נועד להכליל ולתמצת בתוכו את עיקר הסדרה. השם שניתן לסדרת הדרמה, שמטרתה לייצג את המרבד החסידי מהיהדות החרדית, מסגיר מאד את מטרת היוצרים. השם ‘שטיסל’, הוא שם משפחתה של משפחה חסידית, חריגה במעט, המכילה עשרות סיפורים שונים, חלקם לקוחים מעולם הקומדיה, הטרגדיה, ובעיקר הדרמה. פושט גם מחוץ לגבולות המכורים לסדרה, ומאיים להחליף את ‘ברוך ה”.

שטיסל

לאחר שהתנצל על ההטרדות המיניות קיבל ארז דריגס קיבל שתי מועמדויות בעקבות הסדרה “חזרות”. הקשרים בין קיווע לליבי מתהדקים, ושוּלֶם, שמבחין בכך, מציע לאחיו נוחעם שהשניים יתחתנו, אך נוחעם דוחה זאת, והוא ובתו עוברים להתארח בבית מלון. כאשר מתברר לנוחעם שליבי אינה מעוניינת בשידוך אחר המוצע לה, הוא חוזר איתה לביתו שבאנטוורפן. כזכור בימים אלו מצטלמת העונה החדשה של ‘שטיסל’ שצפויה לשוב סוף סוף למסך, אחרי 5 שנים.

בירושלים, בה ישבו אינדורסקי ואלון בעת שהגו את רעיון הסדרה. קניסברג להציע אותו לאלישבע כשידוך רשמי, לאחר שביקש את רשותה למהלך. הם נפגשים פגישה אחת אולם לאחר מכן אלישבע מסרבת להמשיך ועקיבא אינו מבין מדוע. אביו של עקיבא, שולם, מתנגד לשידוך ואינו מבין מדוע בנו אינו מעוניין להיפגש בבחורות צעירות שמציעים לו ומתעקש דווקא בשידוך הנחשב ל”ירוד”. כמו כן ראוי לציון החיבור של השחקנים לדמות אותה הם מייצגים, כך שללא ספק התבצעה קבלת החלטות נכונה בהקשר לשחקנים שיגלמו את משתתפי הסדרה. עיקר העלילה היא כמובן התמקדות על משפחת שטיסל החיה בליבה הפועם של היהדות החרדית – שכונת ‘מאה שערים’ הירושלמית.

סדרות חדשות באתר שאולי תאהבו:

לבסוף, לאחר הפצרות מרובות, הוא הסכים להצטלם אתו. אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של Ynet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב. עמיחי חסון, “מנה של שטיסל”, באתר בית אבי חי, יולי 2013. בעברית פירושו “מכסה”, במשמעות “כלה” על דרך הביטוי “לכל סיר יש מכסה”. פרופסור משניות (ולדימיר פרידמן, עונה 3) – רופא גינקולוג שרוחמי וייס מטופלת אצלו.

“אני אוהב את העולם החרדי, אני פרשתי בגלל שאיבדתי את האמונה בסיפור החרדי. ברור שיש דברים שחבל שהחברה הזו לא משפרת, כמו הפליקים ופאצ’ים לילדים – רק ממש בשנים האחרונות זה הפסיק. אבל הציבור החרדי הוא ציבור נהדר”. אורח החיים הדתי מודגם בסדרה במקומות רבים, כמו הברכות שהדמויות מברכים לפני האוכל ולאחריו, המנהג המורה לנשק מזוזה, הפרדה בין גברים ונשים ושמירה על איסור ייחוד. הסדרה מתארת חרדים מהיישוב הישן, המכונים בעדה החרדית “צ’אלמערס” או “צ’אלמערים”.

רשועים ארורים. המיטב של ביטויי ‘שטיסל’. צפו

הרב ויינבאך (קובי אריאלי, עונה 3) – ראש ועד ההורים המנסה להדיח את שולם מהחיידר. רחלי (בלה מנדל, עונה 1–2) – בתו של שוּלֶם, שהתקרבה לחב”ד והתחתנה עם ספרדי חוזר בתשובה. מתגוררים עם ילדיהם בנהריה. עדנה חשין (ניצה שאול, עונה 1) – רבנית (רֶבֶּצֶן) ואלמנה שמנהלת קשר מסוים עם שוּלֶם. טובי (אליענה שכטר) מוציאה רישיון נהיגה בלי אישורו של צבי אריה (שראל פיטרמן) בעלה.

בובע מלכה מביעה את רצונה לראות את הים, ומשלא מצאה מלווה היא נוסעת לים במונית, ומתה ביושבה על ספסל מול הים. לאחר הפטירה מגיע לביתו של שולם אדם המציע לו לרכוש תמורת סכום גבוה את סיפור חייה של אמו אשר צולם והוקלט על ידו, אך מנוחה משכנעת אותו לבל יעשה זאת. בובע מלכה, השקועה בתרדמת, מתעוררת ברגע שבנה נחום (נהגה “נוּחֶעם”) מגיעה לבקרה. היא מזהה אותו ומשוחחת אתו, אך אינה מזהה את שוּלֶם. בנו עקיבא נחשב ל’משיגנע’ (כינוי ציני למשוגע) ו’דפעקטע’ (דפוק) בגלל אופיו. אחרי סדרות רבות שיצאו בזו אחר זו כפטריות אחר הגשם, ונכשלו במבחן התוצאה – הצגת החרדים בצורה שלא מזכירה, ולו במעט, את האמת הפנימית שלהם, הגיעה הסדרה ‘שטיסל’.

מוכנים? שולי רנד מגיע ל’שטיסל’. צפו

סמדר שילוני ציינה כי “החרדים שצופים בה קצת נבוכים מהעלילה. בעיקר הרומנטית (בין רב שולם למנוחה, בין קיווע לליבי, בין רוחמה לחנינא), שכנראה מתירנית מזאת שנהוגה בקהילה החרדית, לפחות בזו שמשתייכת לזרם שמשפחת שטיסל אמורה לייצג”. יוצר הסדרה הוא יהונתן אינדורסקי, בוגר ישיבת ‘פוניבז’ שחזר בשאלה. יהונתן אינדורסקי חווה בזמן היותו בחור ישיבה חרדי את כל הוויות הציבור החרדי לפרוטרוט, ולכך הסדרה המקוטלגת כאחת הסדרות המדויקות ביותר שקיימות כיום בישראל קוטפת את התואר הזה בצדק. יהונתן אינדורסקי נעזר בחברו גם הוא חרדי יוצא בשאלה, ביועצי דת נוספים וביועצי לבוש וכדומה.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן