סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » צארלי

צארלי

הוא הרגיש שהמסתורין והרומנטיקה שבבסיס הדמות והאפיל הבינלאומי שלו יאבדו אם אי־פעם יפתח את הפה. עם תום המלחמה החלה ועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית לחקור “פעילות קומוניסטית” בקרב אנשים הקשורים לתעשיית הבידור שנחשדו בעמדות שמאלניות. הרוח החיה בוועדה היה הסנטור ג’וזף מקארתי, שהחל ליצור “רשימה שחורה” של ידוענים שנחשדו בפעילות קומוניסטית, אף אם לא היו חברים בפועל במפלגה הקומוניסטית האמריקאית (או בגופים אחרים דומים). בשנים אלו התחוללה מלחמת העולם הראשונה והתקשורת באנגליה ביקרה את צ’פלין על כך שלא התגייס לצבא. עם זאת, ההנחה היא כי צ’פלין הסכים להתגייס לצבא, אך שוחרר מהשירות בשל בעיות בריאותיות.

בספטמבר 1947 זומן צ’פלין להופיע בפני הוועדה (אך לבסוף לא העיד). הוא טען כי ניסיונות הממשל בארצות הברית לדכא את האידאולוגיה שלו ושל אחרים פוגעים באופן חמור בזכויות האזרח הבסיסיות שלהם, ולפיכך הוא נוטל חלק פעיל בהפגנות נגד הוועדה לפעילות אנטי אמריקאית. באותה עת היה בידי ה-FBI מסמך בן 1,900 עמודים המתעד את פעילותו הפוליטית. ראש הארגון ג’ון אדגר הובר ייעץ לתובע הכללי לא לאפשר לצ’פלין לחזור לשטח ארצות הברית אם ייאלץ לעזוב את המדינה מסיבה כלשהי. עוד בטרם החל משפטו בשאלת האבהות, הסתבך צ’פלין פעם נוספת. ראש ה-FBI ג’ון אדגר הובר, חשד בנטיותיו הפוליטיות הסוציאליסטיות של צ’פלין וניצל את הסערה המשפטית, על מנת לפגוע בתדמיתו הציבורית.

מרגי נכנס לבית האח הגדול: איך הוא התלבש לדעתכם?

חשבו על דמות מפורסמת שאתם מכירים אשר יוצרת לכם תחושה בלתי מושגת, גם אם אתם מעריצים אותו, יש משהו בכך שצארלי משדרת שכול אחד יכול להיות כמוה אשר גורם פשוט להתאהב בה. בשונה מתוכן שמעלים כול מיני מפורסמים לרשתות החברתיות שלהם, התוכן של צארלי משדר שגם אתה בבית אשר צופה בסרטון כעת יכול לנסות, ואפילו להצליח, לחקות את צארלי, ואין ספק שזאת קירב אליה את כול מיליוני העוקבים שלה. מבט ראשון באפליקציה עשוי להעלות הרבה סימני שאלה, במיוחד לדור אשר התרגל לפייסבוק ולאחר מכן היה צריך להתאים עצמו גם לאינסטגרם. אך אין ספק, והמספרים מאשרים זאת, שהאפליקציה הזאת מושכת קהל רחב בכול הגילאים.

לאחר שנטל הפסקה ארוכה בשל הסכסוכים המשפטיים שבהם היה מעורב, חזר צ’פלין לעבודה. באפריל 1946, החל לצלם את הסרט “מסייה ורדו”, תסריט שהחל לפתח כבר בשנת 1942, על פי רעיון שהגה הבמאי אורסון ולס. במקור רצה הלה כי צ’פלין יככב בסרט על הרוצח הסדרתי הצרפתי הארי לאנדרו, אך צ’פלין שסבר כי ניתן יהיה ליצור על סמך הרעיון קומדיה מצוינת, שילם לוולס 5,000 דולר עבור השימוש ברעיון.

אתם בחרתם – המוצרים האהובים ביותר ♥

בנובמבר 1963, החל תיאטרון ה”פלאזה” בניו יורק להקרין את סרטיו מכל שנות יצירתו. בספטמבר 1964, פרסם צ’פלין את האוטוביוגרפיה שלו “חיי”, שעליה החל לעבוד עוד בשנת 1957. הספר הפך לרב מכר, על אף הביקורות שציינו כי חסר בו מידע רב על הפילמוגרפיה שלו, כמו גם על התקופה שבה החל להתפרסם כשחקן. ביוני 1896, בהיותו בן 7, נשלחו הוא ואחיו סידני להתגורר ולעבוד בבית מחסה בהאנוול במרכז לונדון שנועד לשכן ילדים ממשפחות עניות ויתומים. כעבור שנה וחצי חזר צ’פלין להתגורר עם אמו, אך זמן קצר לאחר מכן (ביולי 1898), נשלחו צ’פלין ואחיו לבית מחסה אחר בדרום לונדון.

בשנת 1954, החל צ’פלין לעבוד על סרטו “האירופאי” הראשון “מלך בניו יורק” – המהווה מעין כתב אישום נגד המדינה שבה היה גדול כוכבי הקולנוע במשך שני עשורים ושממנה גורש. הוא מגלם כשחקן בתפקיד הראשי את המלך שאחדוב שנמלט חסר כל מארצו אסטרוביה לניו יורק בתקווה למצוא פרנסה. לצורך זה הוא משתתף בפרסומות ואף עובר ניתוח פלסטי לשם כך. עם התקדמות העלילה, הוא מסייע לילד, בן להורים קומוניסטים ובשל כך הוא נחשד בפעילות אנטי אמריקאית ונדרש להופיע בפני “וועידת מקרתני”.

צ’רלי בממלכת השוקולד

ההפקה הסתיימה בסופו של דבר באוקטובר 1927, והסרט יצא לאקרנים ב-6 בינואר 1928 וזכה לביקורות טובות. במסגרת טקס פרסי האוסקר הראשון, שנערך בלוס אנג’לס ב-16 במאי 1929, קיבל צ’פלין פרס אוסקר לשם כבוד על “גיוון, משחק אמיתי, כתיבה, בימוי והפקה של הסרט הקרקס”. הפקת הסרט החלה בפברואר 1924 ועלות הפקתו הייתה כמיליון דולר.

הן יקפצו ממטוסים, יחברו מחשבים, ישנו זהויות וישתמשו בהמון קסם אישי בכדי לעמוד במשימה הקשה הניצבת בפניהן. מחקרים אחרונים טוענים שיכולותיהם המתמטיות של ילדים צעירים גבוהות ממה שהיה מקובל לחשוב בעבר. כמה מהמחקרים טוענים כי תינוקות יכולים למנות ללא שימוש במילות מספר ואפילו לבצע חישובים פשוטים. ככל הנראה, תינוקות עושים זאת מבלי להבין את משמעות המספר, אך ידוע היום כי בגילאים שבין 18 חודשים ל-3 וחצי שנים ילדים מפתחים הבנה בסיסית של הרעיונות העיקריים של מושג המספר. עם ההצלחה הגדולה של טיק טוק, בדומה לרשתות חברתיות אשר חוו זאת בעבר, מנהיגים גדולים כמו טראמפ, קראו לא פעם להחרים את טיק טוק ולסגור את האפליקציה.

המלאכיות של צ’רלי

בין סרטו השני, “A Night Out”, שיצא לאקרנים ב-15 בפברואר 1915, וסרטו השלישי, “The Champion”, עבר כמעט חודש ימים (זמן רב במונחים של הסרטים האילמים שהופקו באותה עת). למעשה, כל שבעת הסרטים האחרונים שהפיק צ’פלין בחברת “Essanay” (מתוך 14 הסרטים שהפיק בה בסך הכול), יצאו לאקרנים במרווחי זמן דומים בין אחד לשני. לאחר עזיבתו את המחזה “שרלוק הולמס”, החל צ’פלין לשתף פעולה עם אחיו סידני, שניסה אף הוא את מזלו כשחקן, במסגרת הצגת מערכונים קומית בשם “Repairs”. במאי 1906, החל צ’פלין לשחק בהצגת ילדים בשם “הקרקס של חצר קייסי” (“Casey’s Court Circus”), שבמסגרתה שילב סגנון משחק בורלסקאי, שבו עשה שימוש לאורך כל קריירת המשחק שלו. לאחר שסיים את סיבוב ההופעות עם צוות ההצגה בשנת 1907, זכה צ’פלין, שמלאו לו 18, להכרה כשחקן קומי מוערך ומנוסה.

דבר מקובל נוסף בטיקטוק, אשר פחות מקובל ברשתות חברתיות אחרות לצורך העניין הוא ערכית והעלאת סרטונים אשר כוללים רפרסנים או סרטונים שלמים של עמוד אחר. לדוגמא, כוכבים מצליחים רבים מעלים סרטונים אשר מראש ערוכים להיות מודבקים עם סרטון אחר, כמו מעין חצי דיאלוג או חצי ריקוד. סרטונים כאלו מזמינים את הגולשים לצלם את החלק החסר, או לחקות את הסרטון.

ביקורות וחוות דעת על צ’ארליז CHARLIE’S

צ’פלין, שחשש למעמדו בחברה בעקבות המיזוג האפשרי, חבר לכמה מיוצרי הסרטים האילמים והשחקנים המובילים בתעשייה – מרי פיקפורד, דאגלס פיירבנקס, דייוויד גריפית’, על מנת להקים חברת הפצה חדשה בשם “יונייטד ארטיסטס”. החברה הוקמה בינואר 1919, בעקבות תחושתם של היוצרים והשחקנים כי הם מקופחים כלכלית ומנוצלים על ידי בעלי האולפנים וחברת הפטנטים של תומאס אדיסון , תאגיד ענק ששלט באותה עת בתשעת אולפני הקולנוע המרכזיים. צ’פלין ועמיתיו טענו כי האולפנים חסמו את ערוצי ההפצה של סרטי היוצרים העצמאיים ובאופן זה השתלטו על תעשיית הקולנוע. חבירתם של צ’פלין ועמיתיו להקמת החברה סללה את הדרך למערך הפצה עצמאי לשיווק סרטיהם ולחופש יצירה, ללא התחשבות בשיקולים מסחריים.

תמיד חשבתי שאנחנו גלויים והיא תספר לי אם משהו כואב לה. נזכרתי גם בימים האחרונים שבפעמים הספורות שיצא לנו בעבר לדבר על התאבדות, אחרי שקראנו או שמענו משהו, שלי יצאה נגד זה בחריפות. “חד משמעית לא. להיפך, היא הייתה מלאה בתוכניות לעתיד. היא רק התחילה תפקיד חדש, כיו”ר הנהגת הורים בכפר סבא. גם בתקופה האחרונה, למרות שהייתה פחות שמחה, עדיין צחקנו המון. המודעות הפמיניסטית של שתינו התפתחה במקביל, והיום כפמיניסטית קשה לקבל מעשה כזה של הרמת ידיים ושל תחושה ‘די, מאסתי'”.

שאלות נפוצות על ציטוטים של צ’רלי צ’פלין

לדברי חלק מהגולשים, מקורו של האתגר במשחק ילדים מקסיקני. תינוקות לפני גיל שנה מבחינים בין פריט אחד לשני פריטים ובין שני פריטים לשלושה פריטים. הם גם מבחינים בשינויים שמתרחשים בקבוצה של שניים או שלושה פריטים כאשר מוסיפים לה פריטים או מפחיתים ממנה.

דייוויד מפתיע את שרה בחופשה רומנטית, צ’רלי מנסה להכין רמיקס ללהיט שלו וגאבס יוצאת בסתר לפגוש את האנטר. צ’רלי, די-ג’יי תפרן וכושל, מחדש את הקשר עם חבר מהעבר שהצליח בגדול – וזוכה להצעת עבודה מפתיעה. החיתולים החד פעמיים מיוצרים בתהליך כימי המזהם את הסביבה ובנוסף הם גורמים לטונות של זבל בלתי מתכלה – חיתול חד פעמי אחד יתכלה במשך כ – 500 שנה. ניתן להעביר את החיתולים בין האחים ולחסוך אלפי שקלים גם בילדים הבאים. יסכון של כ – 3,000 ש”ח (כולל כביסות) כבר בילד הראשון. “גברים מתאבדים בשיעור גבוה פי שלושה יותר מנשים”, מפתיעה חוקרת האובדנות, פרופ’ ענת קלומק ברונשטיין, מהחשובות בארץ בתחום.

לא רק צארלי – מומחי הטיקטוק

בנוסף, תדמיתו של צ’פלין ניזוקה בעקבות סכסוכו המתוקשר עם ג’ואן בארי, וכן תיוגו על ידי גורמים ציבוריים כבעל נטיות קומוניסטיות. במהלך מלחמת העולם השנייה מילא צ’פלין תפקיד מרכזי בוועדה האמריקאית לסיוע למאמצי המלחמה ברוסיה. בוועדה היו מעורבות דמויות ציבוריות נוספות כמו השחקן והבמאי אורסון ולס, המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית ב-1940 ונדל וילקי והצייר רוקוול קנט. צ’פלין היה דמות מרכזית בקמפיין לפתיחת החזית השנייה באירופה נגד גרמניה, שהובילו בריטניה וארצות הברית – מהלך שבו תמך מנהיג ברית המועצות יוסיף סטלין, שצבאו ספג מכות קשות. על אף העובדה כי סרטו “אורות הכרך” זכה להצלחה ולביקורת אוהדת, החל צ’פלין לחכוך בדעתו אם לשלב דיאלוגים בסרטיו הבאים. חששו העיקרי ממהלך כזה, היה כי סגנון הסרטים האילמים ידעך בסופו של דבר ויעלם כליל.

  • הן יקפצו ממטוסים, יחברו מחשבים, ישנו זהויות וישתמשו בהמון קסם אישי בכדי לעמוד במשימה הקשה הניצבת בפניהן.
  • בשנת 1975, הוענק לצ’פלין תואר אבירות (סר), כחלק ממסדר האימפריה הבריטית.

שנה קודם לכן הצטרף סידני צ’פלין לקבוצת השחקנים הקומית הנודעת של האמרגן פרד קארנו , ולאחר שנתיים היה לאחד מהשחקנים הבולטים בה. בפברואר 1908, סייע סידני לצ’פלין לקבל חוזה זמני בן שבועיים בסוכנות. בתחילה היה קארנו מעט סקפטי באשר לשילובו של צ’פלין כשחקן קומי, בשל חיוורונו, מראהו החלוש, מבטו הזועף והקודר וביישנותו. על אף זאת, הצליח צ’פלין להרשים את קארנו כבר בהצגה הראשונה שעלתה בתיאטרון הקוליסאום שבמרכז לונדון ולזכות בחוזה לטווח ארוך.

קהל היעד של טיק טוק – איך צארלי התפרסמה כל כך?

בשנת 1972 זכה צ’פלין בפרס אריה הזהב במסגרת פסטיבל הסרטים בוונציה. באותה שנה, הוענק לו פרס מפעל חיים מטעם “מרכז לינקולן לקולנוע” שבניו יורק. בשנת 1975, הוענק לצ’פלין תואר אבירות (סר), כחלק ממסדר האימפריה הבריטית. על אף העובדה כי צ’פלין זכה לפרסום רב בזכות יכולת המשחק שלו ודמות “הנווד” שגילם, הייתה לו השפעה משמעותית בתחום ההפקה והבימוי. אחת הסיבות שבעטיין קיבל הסרט “מסייה ורדו” ביקורות שליליות, נבעה מהשינוי שחל בדמות הנווד האופיינית של צ’פלין.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן