סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » פריפריה אימפריה

פריפריה אימפריה

מגמה זו נותבה על ידי הממשלות השונות לאזורים הפריפריאליים בהם לא נפתרו בעיות הביטחון והדמוגרפיה כדוגמת המצפים בגליל. בשנים האחרונות, ניתן דגש רב יותר על שיפור הכבישים, התחבורה הציבורית ובפרט מערכת הרכבות בין המרכז ליישובי הפריפריה. לדוגמה, מסילת העמק שנפתחה ב-2016 בין בית שאן, עפולה וחיפה. רבים מהיישובים בפריפריה מוגדרים כ”אזור עדיפות לאומית” וזכאים להטבות מיסוי והטבות למלגות לימודים במוסדות גבוהים. הסדרה חוגגת נשיות וחיבור של נשים חזקות ותוססות מהפריפריה סביב תשוקה משותפת לביוטי ואופנה.

לא ברור מה בן דור רוצה לומר על הפריפריה, על אורח חייהן של מושאות התיעוד שלה או על הפרויקט שהן לקחו על עצמן לטובת הסדרה. למרבה הצער, מהמבט שמגחך אך בו זמנית מעצים את הנשים של “מעושרות” לא נותר דבר, ואנו נשארים עם עטיפה נוצצת וריקה בלבד. פרקטיקות של מיתוג עצמי שאותן מכנה גבאי ״הכשרון של הנראות העצמית״ הם הביטוי הדומיננטי והגלוי ביותר של אותו סיפור סינדרלה מזרחי נדוש המוכר לנו מאז שנות השמונים. הנראות הזאת היא בעצמה הצלחה ועם הצלחה לא מתווכחים. להיפך, סדרה לא-מקורית שאיננה מחדשת כלום (לא בתוכן ולא פורמט, ראו זו שקדמה לה, ״מעושרות״) מתוארת באופן מעריץ.

כותרת ראשונה עוד אין לכם +yes? חבל

במקביל להתרחבות הבניה למגורים בפריפריה דובר רבות במנהל התכנון על כך שקיים צורך ממשי ביצירת מקומות תעסוקה המגבה את הבנייה החדשה למגורים. ואולם, בעוד הבנייה למגורים קרמה עור וגידים- התעסוקה, כך עולה מהנתונים, נותרה על הנייר בלבד, והנתונים המספריים מצביעים על בנייה של תעסוקה של בין 15%-20%. מכך, נוצר מצב בו המדינה מעודדת בנייה בפריפריה ומשקיעה בכך מאמצים רבים בשיפור התשתיות, אך פיתוח מקומות התעסוקה הנדרשים לא מתקיים לרוב, ולכן אנשים שבוחרים לגור בפריפריה נאלצים לצאת לעבוד במרכז הארץ. החל משנות ה-70 נעשה מרכז הארץ צפוף מדי לאנשי המעמד הבינוני-גבוה, והתפתחה מגמה של יציאה ל”איכות החיים” בפריפריה, בבתים צמודי קרקע.

בהצצה לפרק 3 פריפריה אימפריה קבלנו מבט מרגש לחיים שמעבר לזוהר. אוריה עזרן לוקחת את בנה ריי לסיור בשכונת הקרוונים בבת ים. זה מרגש לראות כיצד אנשים שהצליחו, לא נבהלים לספר על נקודת ההתחלה.

צפו בווידאו החדש פריפריה אימפריה פרק 5 המלא לצפייה ישירה

את הקרדיט לקאמבק אפשר כנראה לתת לתוכנית המצליחה של משפחת בוזגלו, בעקבותיה קיבלה משפחת רפאלי תכנית משלה ובימים אלו עולה גם הסדרה החדשהשל אילנית לוי ואלירז שדה. אבל כל אלו הן משפחות שהציבור כבר הכיר קודם לכן, לפחות את חלק מחבריה. במקרה של המשפחה החדשה בגיזרת הריאליטי – משפחת מנשרוב, מדובר במשפחה שרוב הציבור הישראלי לא הכיר כלל עד לפני כמה חודשים. שלא תטעו, אינני מזלזלת חלילה בהישג הכביר של נשים שבמו ידיהן ובעבודה קשה נחלצו מעוני משווע.

כי אם אני מבין משהו באופנה, המותגים של תל אביב הופכים לכביסה תלויה ביחס לעיצובי האופנה שמגיעים מאשקלון, רמלה ואשדוד. כי כבר בפרק 1 פריפריה אימפריה לצפייה ישירה ראינו שכאן זו אופרה אחרת. כוכבות ״פריפריה אימפריה״ כבר לגמרי הפכו לכוכבות גם בעיר הגדולה וכעת, המאפרות סינדי דזן ואורטל בניסטי המככבות בסדרה משיקות ליין מוצרים במרכז הארץ. אורטל וסינדי התייצבו אמש בדיזינגוף סנטר בתל אביב לרגל השקה של ליין האיפור ומוצרי הקוסמטיקה שלהן ברשת BE שם התמנגלו עם האורחים ואף עשו מעשה טוב על הדרך ושימחו ילדה יפהפיה המתמודדת עם מחלת הסרטן הארורה. היא הדמות היחידה שעדיין רב הנסתר בה על הגלוי ומסתמן כי טרם חשפה את כל קלפיה וצדדיה, כפי שכבר הספיקו להראות שאר הנשים בסדרה.

פריפריה אמפריה פרק 8

עשורים של ריאליטי מילאו את המסך שלנו באנשים שעסוקים ללא הרף באיך שהצופים יתפסו אותם. לא משנה כמה התערבות הפקה יש בפורמט, כולם כבר עורכים את עצמם בראש בהתאם למה שהתרגלנו לראות על המסך. דווקא במובן הזה בניסטי וחברותיה לקאסט הן מהדמויות הכי אותנטיות שראתה הטלוויזיה הישראלית בשנים האחרונות – כן, הן באמת אומרות שאשדוד היא מעצמת הסטייל של ישראל ולא תל אביב, אבל הן לגמרי מאמינות לעצמן. הטלוויזיה שלנו צמאה לדמויות אמיתיות, גם אם הסיטואציות שבהן הן נמצאות אורגנו על ידי ההפקה, ואת זה בן דור והפקת “פריפריה אימפריה” השכילו לעשות. ברכות לאורנה בן דור, יוצרת הדוקו המוכשרת, שאחרי שנים של יצירה הצליחה לממש את החזון של יוצר לא פחות מוערך ואהוב, ג’רי סיינפלד.

מריומה למדה בתיכון עמל ברמלה, וכל יום אחרי הלימודים – משעה ארבע אחר הצהריים עד שמונה בערב – הייתה הולכת להחליף את אבא שלה בשוק (“אנחנו שולטים בשוק. לדוד שלי יש את בורקס ‘באבא’, מי לא מכיר. הכי טעים שיש”). היא נולדה ברמלה כבת הבכורה לאבא נסי ואימא עליזה. לאביה הייתה חנות בגדים הנושאת את שמו בשוק רמלה, כשיום אחד צעירה מקומית בת 17 שחיפשה עבודה עברה במקרה במקום. הוא קיבל אותה לעבודה וכעבור שנה, כשהייתה בת 18 הוא התחתן איתה.

“פריפריה אימפריה”: ההבדל בין נשות תל אביב לבין אלו שבזות לה לא כזה גדול

למרות נוכחות מצומצמת למדי של המשתתפים שחלקו איתה את האי והקוקוסים במשך שבועות, החתונה הייתה רוויה בסלבס שהגיעו לחגוג עם כוכבת הרשת ובן זוגה. רשימת האורחים האקסקלוסיבית שתועדו בעדשת המצלמה של טל חמדי, כללה את חברי שבט ליבולן המקורי – ליה גיל, דנדן בולוטין, פאני בוזגלו, ואודליה סוויסה, כאשר מי שבלט בהיעדרו היה דווקא בן הברית לשעבר מייקל לואיס. אבל אנחנו בטוחות שהייתה לו סיבה טובה להעדרות. ערך מורחב – המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגלילקידום הפריפריה וצמצום הפערים בינה למרכז מהווה רכיב במצע של מרבית המפלגות בישראל, מימין ומשמאל. הריחוק מהמרכז, שיעורי האבטלה והעוני גרמו לכך שבמהלך השנים תשתיות הבריאות גם הן לא התפתחו כפי שניתן היה, ומנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ביישובים הפריפריאליים אנשים חיים פחות שנים מאשר במרכז הארץ. בנוסף כ-19% מהתושבים אף לא ניגשים לקבל טיפול רפואי עקב אי יכולת כלכלית (נכון לאוגוסט 2019).

 • יש סטיגמה כזו שרוב אלו שעוסקים בתחום הם נשים או גייז.
 • לאחר קום המדינה נוצר צורך דחוף להגן על המרחב מפני פלישת צבאות ערב מתוקף תפיסת “ההגנה המרחבית” ששלטה אז, וצידדה בגיוס מהיר של האוכלוסייה המקומית להגנה על סביבתה, ותוך כך הקטינה התפיסה את האפשרות לפגיעה משמעותית בהפצצות על ריכוזי אוכלוסייה צפופים.
 • אבל כל אלו הן משפחות שהציבור כבר הכיר קודם לכן, לפחות את חלק מחבריה.
 • מריומה מתגוררת עם הבעל יואל, הבעלים של חברת “מריומה”, חברה גדולה לארגזי משאיות, בבית רחב ידיים במושב מצליח, סמוך לרמלה.
 • הסדרה עוקבת אחר שש נשים דעתניות וחריפות וגם דמויות ססגוניות, מהפנטות ונוטפות גלאם, משלבות כוחות כדי להרים אירוע אופנה מחוץ לתל אביב.

קבלו אותן – דליה מנשרוב מאשקלון, יחד עם בנותיה סינדי וקים, וחתנה אלירן. את מאפרת הצמרת מאשדוד אורטל בניסטי ודוגמנית עבר ממושב מצליח, נעמה מריומה, צפו בווידיאו החדש פריפריה אימפריה פרק 5 המלא לצפייה ישירה. הצטרפו לערוץ הטלגרם כדי להתעדכן מתי הפרק עולה (לחץ עלי). התקשורת אמרה לי שאופנה עושים ויוצרים רק בתל אביב. רבותי וגבירותי, גולשות וגולשים יקרים קבלו את פריפריה אימפריה פרק 5 המלא לצפייה ישירה.

פריפריה

הפריפריה אינה בהכרח אזור כפרי המאופיין בבנייה נמוכה, מתבסס לרוב על חקלאות וגודלו קטן ביחס לעיר. פריפריה עשויה להיות גם עיר גדולה בעלת תושבים רבים. ההגדרה המקובלת בישראל ל”פריפריה גאוגרפית” מתייחסת למחוז הצפון ולמחוז הדרום, בהם מתגוררים כ-31% מכלל האוכלוסייה בישראל. המילה “פריפריה” משמשת גם להגדרת פריפריה חברתית.

 • פריפריה אימפריה זהו דוקו-ריאליטי חדש ונוצץ שחושף את הנשים העוצמתיות מאחורי עולם הביוטי, מחוץ לתל אביב.
 • למרבה הצער, מהמבט שמגחך אך בו זמנית מעצים את הנשים של “מעושרות” לא נותר דבר, ואנו נשארים עם עטיפה נוצצת וריקה בלבד.
 • “התאהבו באופי שלי כי אני מרגשת ומצחיקה, קצת אישה וקצת ילדה ואני צבעונית ובעצם יש בי הכל”, היא מסבירה מה גרם לצוות הסדרה להתאהב בה.
 • ואולם, בעוד הבנייה למגורים קרמה עור וגידים- התעסוקה, כך עולה מהנתונים, נותרה על הנייר בלבד, והנתונים המספריים מצביעים על בנייה של תעסוקה של בין 15%-20%.
 • להיפך, סדרה לא-מקורית שאיננה מחדשת כלום (לא בתוכן ולא פורמט, ראו זו שקדמה לה, ״מעושרות״) מתוארת באופן מעריץ.
 • כי האשדודית, לא תראה אותה לעולם יוצאת עם כלב קטן ( מעוך ) קוראת ספר מעוך.

פערי הייצוג עדיין אדירים, אך בהתחשב בנחיתות של מערכת בתי הספר הערביים בישראל, מדובר במגזר סופר משכיל שהאקדמיה הישראלית גם הפנימה את הצורך לקדם אותו בשנים האחרונות. חברות הסגל הפלסטיני באקדמיה הישראלית הן קהילה עוצמתית בזכות העבודה הקשה והכישרון ולמרות הררי החסמים המובנים העומדים בפניהן. הן כבר לא אחת או שתיים דמויות לחיקוי לדורות הבאים אחריהן (תוך שנים ספורות גדל ב-60% מספר תלמידי הדוקטורט). בשדה האקדמיה מדובר ללא ספק בזהות פלסטינית לאומית נרדפת ומאויימת ככזאת, וטראומת אירועי מאי בקמפוסים עדיין לא שככה.

בעלת החלומות פרק 32

ולמרות השאיפות בתחום הדוגמנות והמשחק, בעולם מתוקן היא צריכה להיות מלוהקת החל ממחר לכל התוכניות. יש לה את החוזק שנדרש ל”הישרדות”, את יכולות טיגון השניצלים של “מאסטר שף” ואת הזריזות ההכרחית ל”גולסטאריות”. אין עולם שבו האישה הזאת לא נמצאת בחיוג מהיר אצל אמירה בוזגלו. זה הזמן להכיר את השמות מאחורי מהפכת האופנה של מדינת ישראל. אוריה עזרן, נעמה מריומה, אורטל בניסטי, סינדי דזן, דליה מנאשרוב, קים מנאשרוב. כולן מתגוררות ויוצרות מחוץ לגבולות העיר תל אביב.

הזוהר והבלינג והכסף הנופל כמן מן השמיים הם הרי שדרוג ממותג. את האופק המוגבל בבתי הספר המקצועיים המסלילים לנשים, אופק התופרת, הקוסמטיקאית והספרית של הדורות של הסבתות והאמהות, השכילו להפוך הדמויות בסדרה מדור הוואי והזד לאימפריות ״ביוטי״. ואכן, החלק המרגש והיותר אותנטי בסדרה הוא החיבור האמיתי בינן לבין הסבתות הצנועות בדרך כלל שלהן.

כוכבות ״פריפריה אימפריה״ בצעד הגדול הבא

הסטייל של היפה עם הרגליים שלא נגמרות מתאפיין בסקסי-סטריט. סווטשרטים או טי-שירטים אוברסייז, סניקרס צבעוניות וכובעי בייסבול מהם יש לה אוסף מרשים שלא היה מבייש אפילו את הסטארית ההריונית ריהאנה. אך מריומה תמיד משלבת בהופעה שלה פריט צמוד או חשוף, כמו שורטס קטנטנים, מחשופים ושרוכים, לרוב ממותגים נחשקים, איך לא. בפרק הראשון היא מבקרת את אביה בדוכן מותג הבגדים שלו בשוק רמלה, הקרוי “נעמה” על שמה, ומכריזה בגאווה “אני גם מתלבשת ממנו, אפילו שזה שוק”. קל מאוד להיסחף לשיח מתנשא על החיים הנוצצים אובר דה טופ, על הסגנון המקוטלג כטראשי ועל ז’רגון הסלנג הפריפריאלי שלה ושל חברותיה לסדרה, אך מריומה היא ללא ספק צעירה חזקה ומסקרנת שלא היססה לשים שאיפותיה בהולד ולהקדיש את חייה להביא לעולם חמישה ילדים ברצף.

את “העלאה” (אמזון פריים), שחזרה לא מזמן לעונה שנייה, אבל רק אם אתם גם ככה משלמים כבר על מנוי. גרג דניאלס (“מחלקת גנים ונוף”, “המשרד” האמריקאית), יצר קומדיה שחורה ומתקתקה ששואבת השראה ברורה מ”המקום הטוב”, ויחד הם מדמיינים עולם שבו חיי נצח הם דבר אפשרי בהחלט – פשוט במרחב וירטואלי ולא בעולם הספציפי הזה. יש כאן כמה הברקות (כולל אוון דניאלס, בנו של היוצר), פוטנציאל התמכרות גבוה וגם אווירה ילדותית קצת יותר מהמצופה. לדבריו, ההליכים הכירורגיים שבסדרה הם אמינים למדי, ו”מתמקדים באיזורים במוח שבעוד 10, 20, 100 שנים יכולים להיות מושפעים על ידי שליטה בזיכרון”. באופן סמלי למדי, שנים זה גם פרק הזמן שאני מוכן לצפות במהלכו בדמויות של פטרישה ארקט וג’ון טורטורו.

חפש באתר טפסים מחשבונים מידע

נראה כי האימפריה התמירה ממושב מצליח שגדלה ברמלה מאמצת בהשלמה ובגאון את העממיות והפשטות שלה, וזה מדבק. בשנים האחרונות מתרחבת הבנייה למגורים בפריפריה. ציון הדרך העיקרי בהתוויית מדיניות פיזור האוכלוסין הייתה ‘תוכנית שרון’ – ‘תכנון פיזי לישראל’ – משנת 1951. בתוכנית זו ניסח האדריכל אריה שרון את עקרונות פיזור האוכלוסין במדינה הצעירה, והגה את הקמת הערים הבינוניות בפריפריה, ואת היישובים הכפריים סביבן. תוכנית זו גובשה כאשר ישראל הייתה מדינה שעיקר אוכלוסייתה חייתה בערים הגדולות. פריפריה (מיוונית – περιφέρεια, “היקף”) היא מונח המשמש לציון אזורים מרוחקים גאוגרפית מהמטרופולינים הגדולים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן