סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » סדרות ישראליות

סדרות ישראליות

בנוסף, בדרך כלל גם בסרטים והסדרות שפת הדיבור היא כמעט יום יומית כך שזה מרגיש מאוד בבית לשמוע את הסלנג שאנחנו מדברים בעצמנו, על המסך. מעטים צפו ב”התסריטאי”, הסדרה של סייד קשוע בכיכובו של יוסף סוויד, החותרת תחת הקודמת הפופולרית שלו, “עבודה ערבית”. מדובר ביצירה שהיא מופת לניואנסים, שמתמקדת במיקרו – בן דמותו של קשוע, כותב ערבי, חילוני, איש משפחה, תלוש ואבוד – ובאמצעותו מטילה אור גם על המאקרו, ערבים בישראל, בני אדם. הסיפור הזה כתוב, מבוים, ערוך ומשוחק באופן כל כך אגבי ועם זאת כל כך עשיר, עד שמתקבלת בו פיסת חיים כנה, רבת עוצמה ומאוד מרגשת. זה אפילו לא מאוד משנה מה אמיתי ומה מוקצן, הן קשוע והן גיבורו מניחים את לבם השותת על השולחן, והתוצאה לא פחות ממופתית. קישון פוגש את “כן אדוני השר” בקומדיה שנראתה לנו מוקצנת כששודרה, והיום נראית נאיבית עם השחיתויות הקטנות והמשעשעות שלה.

אבל בעוד “הבורגנים” הייתה סדרה שלימדה יותר על התקופה שבה היא נוצרה מאשר על בני אדם, “שבתות וחגים” – שביים רני בלייר ושבין כותביה היו התסריטאי הראשי אורי סיוון, ערן קולירין, ארי פולמן וחגי לוי – היא לפני הכל סדרה אנושית מאוד. היא אנושית בעיקר כי החיים של הדמויות הראשיות בה פשוט מבולגנים. מערכות היחסים שלהם מבולגנות, הבתים שלהם מבולגנים, המכוניות שלהם חבוטות והרחובות התל אביביים שבהם הם מתהלכים תמיד קצת דומים מדי למציאות.

דפים בקטגוריה “סדרות טלוויזיה ישראליות”

אבל כשמפשיטים את כל המסביב נשארים עם סדרת אקשן מצוינת, הגרסה שלנו ל-“24”, כזו שנאמנה לסיפור שהיא מספרת. אם העלילה הסבירה דורשת להיפטר מדמויות אהובות, כך יהיה. “פאודה” לא חפה מפגמים אמנם, בעיקר בשל נטייתה לאבד מיקוד מדי פעם, אך היא הופכת את הסכסוך המוכר לנו כל כך לכדי יצירה סוחפת, מסעירה ומקפיאת דם כמו מעטים מהתכנים על המסך, עבריים כנוכריים. בטקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה שבו הוכתרה “האחיות המוצלחות שלי” לקומדיה הטובה של השנה, יצאה גלית חוגי, שיצרה אותה עם נועה ארנברג, נגד אלו שרואים בקומדיה נשית “אחוזי נכות לקומדיה”, והזמינה אותם להצטרף אליה “לעולם שבו פשוט יש קומדיות”. בעולם שבו פשוט יש קומדיות, “האחיות המוצלחות שלי” היא מצחיקה וכיפית, קלילה ובו זמנית רגישה.

הזהות המזרחית מול הזהות הישראלית שנכפתה על בני המשפחה. שחקנים מקצוענים פוגשים על המרקע שחקנים חובבים שכובשים את הלב, סגנון תיעודי מתחבא בתוך סגנון עלילתי קלאסי – כל אלה יצרו סדרה חד פעמית. ארץ נהדרת היא אחת מסדרות הסאטירה המצליחות בישראל, מזה שנים.

עוד בפטריה

בין אזעקה לאזעקה המשפחה יושבת מול המרקע, צופה בהפצצות האמריקאיות על בגדד, וסבתא מנסה לזהות מהצילומים את בית ילדותה בהתרגשות רבה. הגעגועים לבית בעירק – שעכשיו מופצץ בזמן שבבית הנוכחי מתכוננים להפצצה, בסגנון התיעוד שיהפוך את אופק לאחד מבכירי הבמאים בישראל – סללו את הדרך ל”בת ים ניו יורק”, היצירה המנומנטלית של אופק עם חברו לספסל לימודי הקולנוע יוסי מדמוני. יחד הם יצרו סדרה שגם היא עוסקת בפיצול זהויות – רגל פה רגל שם – הרצון להיות בישראל משולב עם הרצון להצליח בגדול. הערכים של המשפחה מול הערכים של העולם החדש והמופלא של הקפיטליזם בשנות השיא שלו, שנות ה־90.

היא עסקה במשפחה חילונית שהבעל, רוני (יורם חטב), מחליט לחזור בתשובה ובאשתו נורית (אורלי זילברשץ-בנאי) שמנסה להתרגל לשינוי שמשפיע על כל המשפחה. כבר בפרק הראשון שלה, כאשר תנור הספירלות המתחמם ניצב בין עקיבא (מיכאל אלוני) ואלישבע (איילת זורר), היה ברור שיש משהו בסדרה הזו, קסם אמיתי, מתיקות. די מהר לאורכה התברר שמדובר ביצירה שיודעת לרקום מהרגעים האלה סיפור מושך לב, ולספק עוצמה גדולה באמצעים העדינים והקטנים ביותר. גם אם העונה השנייה פחות מושלמת, גם היא עדיין משרה משהו שיצירות רבות היו רוצות לאמץ לעצמן – תחושה של בית. אמנם בשלב הזה שודרו שמונה מתוך עשרת פרקי הסדרה, אבל הם – ולמעשה הפרק השביעי לבדו, במסגרתו משחזר הנער המופנם, הרוצח, את אירועי ליל רצח מוחמד אבו-חדיר – מספיקים כדי לדעת שמדובר באחת הסדרות הישראליות הגדולות של העשור, וכנראה בכלל. עצם הנושא מהפך הקרביים, רצח הנער אבו-חדיר על ידי שלושה יהודים כנקמה על רציחתם של הנערים היהודים, הוא מטען לדרמה קשה ותובענית, אבל יוצריה עושים יותר מזה.

ועכשיו אם קצת משעמם לכם מוזמנים לבחון את הידע הכללי שלכם בחידון המצורף

אלא שלא רק תרומתה המגדרית ממחישה את הערך הנצחי של פלורנטין. יש שכונה שלמה בתל אביב שחייבת לה את המוניטין הלוהט שלה, שאותו הצליחה לשמר גם 20 שנה אחרי הסדרה למרות תחלואיה הרבים. אין כמעט מקום בתרבות הפופולרית הישראלית שלא מרגישים בו עד היום את ההשפעה של פלורנטין. אין כמעט אף אחד בעיר הזאת שלא גדל כשהוא חולם לשכור חדר בדרום תל אביב ולחיות כמו גדולים. בשנת 2014, זכתה הסדרה זגורי אימפריה בתואר סדרת הדרמה הטובה ביותר. כמו סדרות ישראליות טובות אחרות, זוהי סדרה דרמטית שמספקת גם רגעים קומיים יוצאים מן הכלל.

אם אהבתם את בני אור אתם בטוח הולכים ליהנות מהסדרה הזאת. בין השחקנים שמככבים בסדרה תזהו את יהודה לוי, שני כהן, יניב ביטון, אופק פסח, אמיר טסלר ועוד. דרמת מתח של הבמאי תאופיק אבו-ואיל שעלתה בתאגיד השידור כאן 11 ומציגה סיפור על קבוצת בני נוער בתיכון “אלוני שמש” לנוער בסיכון בבית שמש, המתדרדרים לפשע. הסדרה מתארת את חייהם המורכבים של הנערים הללו כשבמקביל נפתחת חקירת משטרה בעקבות אירוע תקיפה ואונס של נערה צעירה כאשר אחד התלמידים הוא חשוד בפרשה. רגע לפני שאתם מחפשים סדרות מתורגמות מחו”ל, אל תוותרו על הסדרות המומלצות הבאות, בעברית! ריכזנו בכתבה רשימה של 15 סדרות ישראליות מומלצות שכל אחד חייב לראות. קצת גאוות יחידה – סדרות ישראליות הן מקור לגאוות יחידה; הן יצירות גאוניות שיצרו אותן ממש כאן קרוב לבית, והן עוסקות בכל הנושאים – הקשים והפשוטים יותר, שרובנו או לפחות חלק מאיתנו מתמודדים איתם ביום יום שלנו.

הסדרות הכי נצפות

התסריטאי והבמאי אלון זינגמן יצר סדרה מרגשת ונוגעת, בכיכובם של גליקמן, מיכאל אלוני, ששון גבאי, איילת זורר ואחרים. הצלחת העונה הראשונה, בשנת 2013 הביאה לצילום עונה נוספת, ששודרה ב-2016. יוצרי הסדרה מסרו כי הם מקווים שתופק עונה נוספת, שלישית במספר.

בדיעבד, “פולישוק” נדמית כמי שבישרה את אובדן הדרך של הדמוקרטיה הישראלית. האדישות ההולכת וגוברת, הזעם הפסיבי והמריר של הציבור כלפי שחיתות של אישי ציבור, המפלגות הגנריות שקמות ונופלות. כל אלה הוטבעו עמוק ב־DNA של “פולישוק”, שעלתה לאוויר רגע אחרי בחירות 2009, אשר התקיימו לאחר פרשת השחיתות של אולמרט והעלו את נתניהו בפעם השנייה.

הוסף תגובה חדשה

רפי (אלון אבוטבול) הוא צלם גרוש (מחגית, אתי אנקרי) שאוהב מאוד את בתו המתבגרת (רומי אבולעפיה), אבל לא מצליח להיות האבא שמגיע בזמן לפגוש אותה או לארגן את חייו באופן אחראי. יואל (דרור קרן) נשוי בתחילת הסדרה לשירה (מירב גרובר), אבל לא מצליח להיות הבעל והגבר שמצופה ממנו להיות. גם שאר הדמויות מעט מרחפות ביקום הזה, אף על פי שהן כבר בסוף שנות ה־30 או תחילת שנות ה־40 לחייהן ולא בגיל ההתבגרות.

אגב, שמש אולי מתאים לנוער אבל זו הייתה קומדיה בפריים טיים של ערוץ 2 (שמונה וחצי בתקופה ההיא), וכוון לכל המשפחה. אתר סדרות ימשיך להיות אתר הצפייה ישירה מספר 1 בישראל (ועכשיו כנראה גם בארה״ב). חשיפת הפן האנושי, החולשות והפחדים שמסתתרים מאחורי החלוק הלבן. במהלך תקופת ההכשרה שלהן היא מנסה למצוא את הכוח הפיקודי שלה תוך כדי התמודדות עם קשיים רבים כמו הפרות משמעת, גניבות, התמודדות עם מ”פ שמראש לא ממש נותן לה סיכוי ועוד. בעקבות פציעה של מפקדת המחלקה האהובה סאלי (תימור כהן), נועה מקבלת לידיה את הפיקוד על מחזור טירוניות מאתגר שהגיע לבסיס, מדובר בחיילות עם בעיות משמעת ותיקי ת”ש רציניים שמתקשות לקבל את חוקי הבסיס והסמכות של המפקדות שלהן.

המסך הלבן: 20 הסדרות הישראליות הטובות ביותר

מה שמתחיל בתור דיון כיתתי בשיעור אזרחות על הטרדות בבריכה הופך לויכוח חריף שיוצא משליטה בין המורה לתלמידיו בנושאים טעונים הקשורים ביחסי ערבים-יהודים, גזענות, צבא, פוליטיקה ועוד. העימות בין המורה לתלמידים יוצא מגבולות הכיתה כאשר אותה נערה משתפת ברשתות החברתיות את מה שהיא חושבת על המורה שלה, דבר שמשפיע על חייו (וחיי ילדיו) וחייה של אותה תלמידה. לאחר 22 אליפויות רצופות של מכבי, היה נראה באותה עונה שהפועל בנתה קבוצה חזקה שכל מטרתה היתה לקחת סוף סוף את האליפות מידי הצהובים. תוך כדי הראיונות עם הדמויות המובילות בשני המועדונים באותה התקופה הסדרה מציגה גם את סיפור הרקע ההיסטורי מאחורי השנאה הגדולה שקיימת בין שני המועדונים. דרמת-מתח משטרתית של הוט בכיכובם של רותם סלע, צביקה הדר, מכרם ח’ורי, דני גבע ועוד.

הסדרה רצה בהצלחה במשך שניים, שודרה ב-2014 עד 2015 ובשלב זה לא צפויות עונות נוספות. בין כוכבי הסדרה נציין את משה איבגי, המגלם את אבי המשפחה אלברט המנהל את ענייני הבית ביד רמה ולעיתים בצורה בלתי מתחשבת. בתפקיד אביאל זגורי משחק עוז זהבי בתפקיד יוצא מן הכלל, יפית אסולין היא מרים זגורי, חן אמסלם היא אבישג זגורי, ישראל אטיאס הוא אבייתר זגורי. כמו כן מופיעים בסדרה קובי מימון (אבי זגורי), דניאל סבג (אבישי זגורי) נינט טייב בתפקיד שכנת המשפחה ואחרים. אם איכשהו לא ראיתם את הסדרה עד היום מוזמנים לצפות בפרק הראשון שלה כאן למטה.

ואולי תבוא איזו: “נחמה” מגוללת סיפור מענג, מצחיק ועצוב על אובדן

הסדרה זכתה לאינספור שידורים חוזרים מאז ועד היום, ומשפטי מפתח מתוכה – “מצחיק מאוד!”, “למה לא מספרים לי שום דבר בבית הזה?” – נחקקו בתודעה הציבורית. כדי ללמוד איך עושים את זה נסע הבמאי יצחק שאולי לארצות הברית, נכח סט הצילומים של “שלושה בדירה אחת” והצליח להתאים את שיטת העבודה לתנאים המקומיים. חודשיים בלבד בילתה “אהבה זה כואב” על מסכינו, בסך הכל תשעה פרקים, והם הקנו לה מקום של כבוד בקאנון הטלוויזיוני הישראלי. כי בדומה ל”פלורנטין” גם “אהבה זה כואב” תפסה רגע בזמן, לקחה משהו מהצייטגייסט וקיפסלה אותו אל תוך עונת טלוויזיה מושלמת. “מה יש לכם כל כך נגד ערבים, הרי אתם בעצמכם ערבים”, מטיחה דנה (דנה מודן) במשפחתו של בן זוגה, אורן (אסי כהן). מה שנתפס אז כפצצת אמת מהפכנית נראה היום כעוד מאמץ של אשכנזייה מתנשאת לגזול מאחרים את זכותם להגדרה עצמית.

הסדרה עוסקת בסיפורן של שלוש אחיות (אורית, נטלי ומור) שההורים שלהן החליטו יום אחד שהם עוזבים את הארץ. כל אחת מהאחיות נמצאת בשלב אחר בחיים שלה והסדרה בעצם מתארת את הקשיים והתהפוכות בחייה של כל אחת מהן. בשונה משאר הסדרות ברשימה, לא-משתפים נעשתה באופן עצמאי לחלוטין בלי אף גוף שידור מאחוריה, והופצה באופן עצמאי בפייסבוק וביוטיוב, כל הפרקים זמינים לצפייה ביוטיוב (ובעמוד הפייסבוק של הסדרה). דרמה-פסיכולוגית חזקה על קבוצת תמיכה אלטרנטיבית לאנשים שחוו התעללות ברשת, בין אם הופצו תמונות או סרטונים שלהם, חוו חרם או שהם נתפסו במצלמה עושים משהו מבזה והפכו להיות ‘הישראלי המכוער’ התורן. דרמת מתח של הבמאי רותם שמיר שעלתה בקשת 12, מבוססת על פרשת השוטרים הנוקמים שהתרחשה בשנת 2006, בה קבוצה של שוטרים מהמחוז הצפוני של משטרת ישראל החליטו לקחת את החוק לידיהם ולהניח מטעני נפץ בביתו ורכבו של ראש ארגון פשע בעיר נהריה.

הכלה מאיסטנבול

אם “האחיות” היא רק יריית הזינוק למירוץ שישתפו בו עוד הרבה קומדיות כאלו, אז מקומה ברשימה הזו יהפוך משמעותי בהרבה. הדרמה הקומית שיצרו איתי רייכר, אילן שפלר ויובל שפרמן שגם ביים, היא יהלום נדיר, לא רק בקנה מידה מקומי. כשהיא מספרת על חברת אופנה משפחתית שיוצאת לצלם את הקטלוג השנתי באפריקה, היא מצליחה להיות סאטירה נשכנית ומדויקת להפליא על כל מה שישראלי, ועם זאת היא באמת אוהדת ומכבדת את גיבוריה. לא רק סדרות אקשן מעולות נכללות ברשימה נבחרת של סדרות ישראליות מעולות. בין הסדרות הקומיות המוצלחות של השנים האחרונות ניתן למצוא למשל את השוטר הטוב, בכיכובו של הקומיקאי המוכר (בין היתר מארץ נהדרת) – יובל סמו. לצד יובל סמו, מככבים בסדרה שלל שחקנים וותיקים ומוערכים כמו ליאורה ריבלין, משה איבגי, יגאל עדיקא, גיא לואל ואחרים.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן