סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » ילדות סכסכניות

ילדות סכסכניות

הרווקה התל־אביבית גם במציאות וגם בייצוג הטלוויזיוני שלה, היא לא בהכרח ייצוג של המדינה”. לא זה ולא היותה רווקה הם הדברים שמגדירים אותה. “התרחקנו מאוד מהרווקה שמחפשת להתחתן, להקים משפחה. הערך הזה, הכה ישראלי, התבטא בעבר אפילו בסדרות כמו ‘פלורנטין’ ו’הפוך’. תמיד מרחף מעל העניין ש’רווקה’ זה מצב זמני, שיש לשאוף לתקן אותו, שהיא בדרך למשהו אחר שהוא הדבר האמיתי.

ליהי (מיה לנדסמן, “המפקדת”, “קופה ראשית”), היא סטודנטית לרפואה, לסבית עם הורים לחוצים שעדיין נבהלים מאנשים עם עגיל בגבה, שהחליטה לעבור לתל אביב. “ילדות סכסכניות” היא דרמה קומית על ליהי ולאה, צעירות שעוברות לגור ביחד בתל אביב. ליהי (מיה לנדסמן) היא סטודנטית לרפואה שעוזבת את בית הוריה ולאה (עינת הולנד) היא חרדית לשעבר שהתנתקה ממשפחתה הלא מתפקדת.

הכוכב הבא 2022 פרק 6 לצפייה ישירה

הצטרפו לערוץ הטלגרם כדי להתעדכן מתי הפרק עולה (לחץ עלי). רוב הזמן השידוך בין השתיים הוא תזכורת מעוררת פלצות לגיהנום שהוא הזולת, בפרט כזה שנגזר עליך לחלוק איתו קורת גג. הבעיה הגדולה של “ילדות סכסכניות” היא שזה לא מספיק, לפחות לא בארבעת הפרקים שנשלחו לביקורת (מתוך עשרה). ליהי פסיבית מדי מול לאה, מאפשרת לה להיות שותפה איומה וחסרת כל התחשבות, והאופציות להתמודד עם הבעיה הן או גירוש או לסבול בשקט. זה הופך את הדינמיקה ביניהן למתסכלת ושחוקה, עותק נוסף בקלישאת השותף הבלתי נסבל (כמו ההוא שחי עם צ’נדלר כמה פרקים כשג’ואי עזב). ליהי, סטודנטית לרפואה שעוזבת את בית הוריה ולאה, חרדית לשעבר שהתנתקה ממשפחתה הלא מתפקדת.

אם גם אתם הגעתם לעיר כלשהי בתחילת הפאזה העצמאית בחייכם והוקסמתם מהאפשרות להמציא את עצמכם מחדש, או אולי דווקא למצוא את עצמכם האמיתי – “ילדות סכסכניות” (שעלתה בסוף השבוע האחרון ב-HOT) תחזיר אתכם לרגעים הקסומים ומלאי ההבטחה האלה. עד שמגיעים לפרק השלישי (מתוך עשרה בלבד), בכלל לא מבינים מי הן, וגם אז, מדובר ברסיסים בלבד. מלבד היותה לסבית ובת להורים מרגיזים (האבא בגילומו של מנשה נוי ממש קשה לצפייה) – מה מטריד אותה? מה היא עושה חוץ מלהיות קצת מסכנה 24 שעות ביממה, ובכלל, היא לא אמורה גם ללמוד מדי פעם? או לפחות להרגיש קצת מצפון כיאה לסטודנטית שנה ג’? בשני הפרקים הראשונים היא הייתה דמות מעצבנת, תיאטרלית ומוקצנת אך היא קיבלה תפנית משמעותית, בשעה טובה, בפרק השלישי, במהלך הסצנה המופלאה עם אביה (שולי רנד), שהפיחה בה קצת אמת וכנות.

הלוואי ש”ילדות סכסכניות” תממש את הפוטנציאל הענק שלה

ליהי, אחת הגיבורות של “ילדות סכסכניות” בסדרה החדשה שכתבה שיר ראובן וביימה טליה לביא, היא פורצת דרך. אבל מי שמגלמת אותה, מיה לנדסמן, היא שחקנית כה מחוננת עד שהיא הופכת כל דמות שהיא מגלמת – למקובלת. עד כדי כך שלא מרגישים את תקרת הזכוכית נשברת, את הגבול נמתח, את המחסום מוסר.

הגל ההוא עולה על הדעת במהלך צפייה בדרמה הקומית החדשה של הוט, “ילדות סכסכניות”, שיצרו שיר ראובן, טליה לביא, רבקה אלנבי ויואב גרוס. בבסיסה עוסקת הסדרה החדשה שלהן בשתי שותפות לדירה בתל אביב. ליהי (מיה לנדסמן, “המפקדת”), סטודנטית לרפואה שעובדת בינתיים בתחנת רדיו אזורי, עוברת לדירה חדשה באותה פלורנטין, שהייתה ונותרה המפלט היחסית-זול של צעירים העושים את צעדיהם הראשונים בעיר היחסית-גדולה. מאחר שדודניתה (ניב סולטן, “טהרן”) שהייתה אמורה להיות שותפתה מבריזה ברגע האחרון, ליהי נאלצת למצוא אחרת, וזו מגיעה בדמותה של לאה (עינת הולנד, אחת הטירוניות ב”המפקדת”), מיני-נוכלת שיודעת איך ואת מי לתמרן כדי לנחות על הרגליים. רצף האירועים האקראיים שכולנו מכירים, מגוחכים ו-וולגריים ככל שיהיו, הם אלו שנותנים ל”ילדות סכסכניות” את הקסם שבה.

ילדות סכסכניות פרק 3 לצפייה ישירה

מפה לשם, ליהי עושה אודישנים לשותפה אחרת שתחלוק איתה את הדירה וכבר כמעט סוגרת עם סאחית מהגיהנום (“איזה רומנטי!”, היא מתמוגגת מהסיפור על הצעת הנישואים), אבל לאה (עינת הולנד, גם היא מ”המפקדת”), בחורה שנעה על הסקאלה שבין שרוטה לנכלולית, מצליחה להשתחל לדירה בדרך לא דרך. בישראל24 באוקטובר 2021קישורים חיצונייםדף התוכנית ב-IMDb ילדות סכסכניות היא סדרת טלוויזיה ישראלית מסוגה דרמה קומית, שיצרו שיר ראובן, רבקה אלנבי וטליה לביא, שעלתה לשידור ב-24 באוקטובר 2021 ב-HOT. בשנים האחרונות הוצגו הרווקות התל־אביביות באור מציאותי ומגוון יותר, הן פרועות ומשוחררות אבל גם מבולבלות ופגיעות. “לא פה לא שם”, סרטה של מייסלון חמוד, תיאר שלוש רווקות ערביות שחיות בתל אביב, ביניהן אחת עובדת כברמנית ואחרת כעורכת דין, ו”האחיות המוצלחות שלי” היתה על שלוש אחיות במצבים שונים בחיים, כשהאחת, נטלי, היא רווקה שחיה בדירת שותפים בתל אביב. עוד רווקות תל־אביביות עדכניות, שמשקפות יותר את אלה שבמציאות, במגוון השאיפות שלהן, העבודות שלהן, מושאי האהבה שלה, אפשר למצוא ב”איש חשוב מאוד”, “אורי ואלה” ו“חברות”. רבות מהסדרות האלה נעשו על ידי נשים, שהרגישו כי הדימוי של הרווקה התל־אביבית לא תאמה את מי שהן הכירו והיו במציאות.

ענבר מודיעה לליהי שתבוא לישון אצלה בפעם הראשונה. ליהי מגלה שנדב אפסן בדירה רהיטים ומגייסת את לאה לפנות אותם. אתר TVNetil הוקם בשנת 2006 על מנת לספק בית חם ליצירה הישראלית הטלוויזיונית והקולנועית. בשלב מסוים באמצע הניינטיז, בערך כל הטלוויזיה האמריקנית ניסתה ליצור שכפולים של “חברים”. הצלחת הענק של הקומדיה הביאה הן את המתחרות והן את NBC עצמה, ששידרה אותה, למצוא את הנוסחה שתניב את סדרת הלהיט הבאה שעוסקת בחברים רווקים בני עשרים ומשהו שמבלים ואוהבים בעיר. גם בישראל הורגשה ההשראה הזו בדמות תוצרים מקומיים בשנות התשעים – “הפוך”, “פלורנטין” ו”פאזל”.

על הסדרה

“צילום זה לספר סיפור”, אומר הצלם ירון שרף, שהוא למעשה החוליה המקשרת הכי מובהקת בין שתי הסדרות – יותר מהשכונה עצמה, אפילו. שרף צילם בשנות התשעים את “פלורנטין”, הפך לאחד הצלמים הטובים בישראל ועבד גם ב”ילדות סכסכניות”. כבר בעצם שמה מדגישה “ילדות סכסכניות” את המצב ההתפתחותי של גיבורותיה – קצת תקועות בשלב התיכון, השלב ההוא שבו ליהי לא עשתה את הפירסינג ולאה הייתה עסוקה בעניינים דוחקים.

שתיהן בשנות ה-20 המוקדמות שלהן, מעוניינות לבלוע את תל אביב כמו שרק אנשים שהגיעו אליה מבחוץ מסוגלים. הן מגיעות מרקעים מנוגדים – ליהי (מיה לנדסמן, “המפקדת”) מוגדרת כילדת שמנת ולדירת הפח הפלורנטינית שבה היא עומדת לגור היא מגיעה עם צמד הוריה, שגם יממנו את שכר הדירה היקר מדי, יש לשער. לאה, מאידך, היא חרדית לשעבר וחתולת רחוב בהווה, שלומדת עיצוב אופנה בשנקר. המפגש מתרחש כשבת הדודה של ליהי (בגילומה של ניב סולטן) מבריזה לה ברגע האחרון-ממש מנישת השותפה כי החבר שלה, שמבוהל מהסצנה התל אביבית, הציע לה נישואים עם טבעת של מחזיק מפתחות.

“ילדות סכסכניות”: ביקורת ארבעת פרקי הפתיחה

אבל יש גם נקודות אור של ממש, והן ניכרות במיוחד בדמותה של לאה. הרקע והפסיכולוגיה שלה מרתקים, ויוצרים בניואנסים קשר תת-קרקעי בין שתי הגיבורות. כבר בפגישתה הראשונה עם ליהי, לאה מזהה בה איזה צורך נושן שמעולם לא בא על סיפוקו – לעשות עגיל בטבור – ומתעקשת לממש אותו עבורה, למרות שעל פניו ליהי עצמה לא ממש בקטע. בדיוק כמו ההברזה מהדירה, גם הפירסינג לא קרה בגיל 15 בגלל שבת הדודה נמלכה בדעתה ברגע האחרון. בחושים מחודדים והיעדר בושה, לאה מנצלת את הפתח הזה כדי להשתחל דרכו אל החדר הפנוי בדירה.

כמובן שאין זה אומר שבמציאות, אפילו התל־אביבית, לא קיימת כבר ציפייה במעגלים מסוימים שצעירות יתחתנו, ויהיו סטרייטיות. כלומר כעת הרווקה התל־אביבית יכולה להיות לסבית ושמנה. שתי תכונות שנראה כי הגיבורה חיה איתן בשלום, עד כמה שבנות 20 חיות עם עצמן בשלום. ליהי עוברת לתל אביב ומגלה שהיא צריכה למצוא שותפה לדירה באותו יום.

האח הגדול 2022 עונה 12 פרק 32 לצפייה ישירה

למרות ההבדלים הברורים בניהן – ליהי לסבית ולאה סטרייטית, ליהי בקשר הדוק עם הוריה החונקים וללאה אין בית לחזור אליו, ליהי יודעת בדיוק איך העתיד שלה יראה ולאה מסרבת לתכנן מה יקרה לה מחר בבוקר – נרקמת בניהן שותפות גורל גדולה, שהופכת לדבר הכי טוב והכי רע שקרה לשתיהן. ילדות סכסכניות היא דרמה קומית על ליהי ולאה, צעירות שעוברות לגור ביחד בתל אביב. למרות ההבדלים הברורים בניהן – ליהי לסבית ולאה סטרייטית, ליהי בקשר הדוק עם הוריה החונקים וללאה אין בית לחזור אליו, ליהי יודעת בדיוק איך העתיד שלה יראה ולאה מסרבת לתכנן את מחר בבוקר – נרקמת בניהן שותפות גורל גדולה, שהופכת לדבר הכי טוב והכי רע שקרה לשתיהן.

סדרת דרמה קומית בכיכובן של מיה לנדסמן ועינת הולנד. “הרגשתי שהעשייה שלי כצלם ב’פלורנטין’ היא עשייה נורא תמימה ונאיבית לעומת העשייה שלי ב’ילדות סכסכניות'”, מוסיף שרף. “יש משהו תמים, לטוב ולרע, ב’פלורנטין’, ומשהו הרבה יותר מודע לעצמו ב’ילדות סכסכניות’. היום, אני מרגיש שיש משהו מאוד עצוב ונוסטלגי בצפייה ב’פלורנטין'”. אני מוכרחה להודות, לולא באתי עם ציפיות כה גבוהות לסדרה, סביר להניח שהייתי פורשת כבר אחרי הפרק הראשון – אך לא הפעם.

אחותי ג’קי: פרק 1

“אם הן בנות 22, הן יכולות עוד לגור עם שותפות וליהנות מהחיים, אפילו ההורים לא לוחצים עליהן. כמו הדמות של מגי אזרזר ב’חברות’ שממציאה חתונה כי כולם מתחתנים מסביבה. או הדמות של אסי לוי שהלכה לטיפול כי היא רווקה בת 40, זהו קו עלילה שבארה”ב כשנעשה לסדרה עיבוד אמריקאי — לא הבינו מה הבעיה איתו”. מלבד חיוך שנמשך לאורך רוב ארבעת הפרקים הראשונים בהם זכיתי לצפות, ורגעים בהם מצאתי את עצמי צוחקת בקול (נקודות בונוס על בדיחות עיראקים ויד אליהו), היו גם כאלה שנכנסו לי עמוק ללב, בין אם זו הדאגה של לאה לאביה למרות שלא היו בקשר מעל לשנתיים או הרצון של ליהי להרשים את הבוסית בה היא מאוהבת מהמשרד. הדיאלוגים לא מתוסרטים מדי אבל הם גם לא פשוטים מדי או חסרי תוכן (עוד הערה לזכותה של הגברת ראובן), הם מורכבים ממשפטי מחץ של שיחה שלמה אבל לא באופן מאולץ או קלישאתי. לשתיים מנקודות האור הנוספות בסדרה קוראים רבקה מיכאלי וטלי שרון, אשר מבצעות תפקידי משנה מצוינים והופכות כל הסצנות בכיכובן לטובות ביותר בפרק.

יש לי תחושה שהסבלנות תשתלם ומכאן אפשר רק לעלות. בתור מישהי שגם זועמת על ועד הבית, ממתינה לאוטובוס ומחמיצה אותו מדי יום ומתמודדות עם סיטואציות מעיקות כמו שרק תל אביב יודעת לנפק – אין לי ספק שאפשר לייצר כאן עוד הרבה רגעים קומים מושלמים. בהתאם, הפרק הכי טוב במקבץ הפותח הוא השלישי, שבמובן מסוים מציג את סיפור המקור של לאה – חושף את מה שהוביל אותה אל המקום שבו היא נמצאת היום ומה הפך אותה למי שהיא. היא חוזרת אל שכונת ילדותה כדי לפגוש את אביה (שולי רנד) אחרי זמן רב שלא התראו, וקורותיה שם נראים כמו שלום עליכם פוגש את ההיא שגנבה למוניקה את הזהות וגרמה לה להבין דברים על עצמה (עניין שמתקשר גם עם העלילה השנייה בפרק הזה).

מאסטר שף עונה 10 פרק 16 לצפייה ישירה

לאחרונה יוצאות הרבה מאוד סדרות ישראליות חדשות, כל אחת מסומנת בתור הלהיט הבא רק כדי שנתאכזב ונמצה את הקונספט, שלכאורה נשמע מגניב, חדיש ומהפכני, אחרי שני פרקים. ועדיין הציפייה לקראת “ילדות סכסכניות הייתה גדולה בשל זהות היוצרת – שיר ראובן (פאנליסטית בתכנית הסאטירה “עד כאן”), אחת הנשים הכי שנונות בעיניי בישראל – ואפילו מבלי להתאמץ. הטוויטר שלה, הפלטפורמה הטובה ביותר להתלונן על חיי היומיום, הוא הוכחה מושלמת לזה. חוץ מלנדסמן והולנד תפגשו פה גם את מנשה נוי ושרה פון שוורצה בתפקיד ההורים של ליהי, טלי שרון בתפקיד הבוסית שלה, שולי רנד וחנה לסלאו בתפקיד המשפחה החרדית של לאה, ורבקה מיכאלי בתפקיד שאין דרך להגדיר אותו אלא כוורדה רזיאל ז’קונט. ואם אלה שחקני החיזוק – זה כבר גובל בהבטחה שמדובר במנות מהנות בנות 30 דקות שלא תרצו להסיט מהן את המבט.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן