סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » ילדות סכסכניות פרק 3

ילדות סכסכניות פרק 3

היא מזכירה את “מרוששות” המבריקה עם נגיעות של “שבעה בייבי” או כל הומור יהודי שתפס מקום בתרבות הפופולרית. שיר ראובן וטליה לביא עושות הכל נכון עד לרמת הניואנסים הקטנים. חשוב יותר מכל, זו ההוכחה המוחצת לכך שלפעמים לא צריך סדרה עמוסת כוכבים עם שמות מפציצים כדי לספק להיט, אלא כל מה שצריך זה שתי בנות עם כריזמה ממגנטת ששולטות בקהל עם תסריט חד, ציני ושנון שכתוב היטב.

בשנת 2003, כתבה לביא וביימה את הסרט הקצר “שיבולת בקפה” כ”סרט אמצע הלימודים” בסם שפיגל. הסרט צולם בפסל המפלצת בשכונת קריית יובל בירושלים, ובו שיבולת (שירי אשכנזי) היא מלצרית כושלת המשקרת ללא הפסק, בבית קפה דמיוני עם לקוחות הממררים את חייה, שם המלצריות נדרשות להתגלש מהמטבח מבלי להפיל את המנות, מתוך פיה של המפלצת. אבל יש גם נקודות אור של ממש, והן ניכרות במיוחד בדמותה של לאה.

שנות הירח: פרק 1

התגוררה מספר שנים בקיבוץ, ובשנת 1991 עברה לתל אביב. אביה היה איש קבע בצה”ל ומאז שחרורו עובד כרואה חשבון, אמהּ מורה, ויש לה אחות גדולה. טליה למדה ב”תלמה ילין” במגמת אמנות חזותית, שם התמקדה בקומיקס. שירתה בצה”ל כפקידה בלשכת אלוף, משם עברה לבסיס דרומי, מה שהיווה השראה לסרטה “אפס ביחסי אנוש”. טליה לביא (נולדה ב-27 באפריל 1978) היא במאית ותסריטאית קולנוע וטלוויזיה ישראלית. זוכת פרסי אופיר לשנת 2014 על בימוי הסרט “אפס ביחסי אנוש” ועל כתיבת התסריט שלו. “ילדות סכסכניות” היא בעיני אחד הדברים הכי טובים שראיתי לאחרונה בטלוויזיה המקומית.

אליהן מצטרפות כמובן לנדסמן והולנד המוכשרות שמשלימות ליהוק מצוין לסדרה. הסדרה נבחרה להשתתף בפסטיבל הסדרות הבינלאומי Canneseries שהתקיים בקאן, בתחילת אוקטובר 2021 והיתה מועמדת לשבעה פרסי אקדמיה לשנת 2021, כולל פרס הבימוי עבור לביא. הסרט הוקרן בתחרות וולג’ין בירושלים וכן ביותר מארבעים פסטיבלים בישראל ומחוצה לה. זכה ב-11 פרסים בינלאומיים, בין היתר פרס חביב הקהל לסרט הקצר בפסטיבל ברלין , פרס תגלית השנה בעשיית הסרטים בפסטיבל הסרטים הקצרים בפאלם ספרינגס, ציון לשבח בפסטיבל קרלובי וארי והיה מועמד לפרס “נמר של מחר” בפסטיבל קולנוע בלוקרנו, שווייץ. הסרט הוקרן בעשרות פסטיבלים בינלאומיים, בהם במסגרת תוכנית “ירושלים בפראג” בפסטיבל הקולנוע “United Islands” בצ’כיה, בפסטיבל ברלין ובפסטיבל קלרמון-פראן שבצרפת, והוקרן גם במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק ב-2004.

ערוצי טלוויזיה, שידורי ספורט, סדרות וסרטים

הגל ההוא עולה על הדעת במהלך צפייה בדרמה הקומית החדשה של הוט, “ילדות סכסכניות”, שיצרו שיר ראובן, טליה לביא, רבקה אלנבי ויואב גרוס. בבסיסה עוסקת הסדרה החדשה שלהן בשתי שותפות לדירה בתל אביב. ליהי (מיה לנדסמן, “המפקדת”), סטודנטית לרפואה שעובדת בינתיים בתחנת רדיו אזורי, עוברת לדירה חדשה באותה פלורנטין, שהייתה ונותרה המפלט היחסית-זול של צעירים העושים את צעדיהם הראשונים בעיר היחסית-גדולה. מאחר שדודניתה (ניב סולטן, “טהרן”) שהייתה אמורה להיות שותפתה מבריזה ברגע האחרון, ליהי נאלצת למצוא אחרת, וזו מגיעה בדמותה של לאה (עינת הולנד, אחת הטירוניות ב”המפקדת”), מיני-נוכלת שיודעת איך ואת מי לתמרן כדי לנחות על הרגליים.

“ילדות סכסכניות” היא דרמה קומית על ליהי ולאה, צעירות שעוברות לגור ביחד בתל אביב. רצף האירועים האקראיים שכולנו מכירים, מגוחכים ו-וולגריים ככל שיהיו, הם אלו שנותנים ל”ילדות סכסכניות” את הקסם שבה. ליהי (מיה לנדסמן, “המפקדת”, “קופה ראשית”), היא סטודנטית לרפואה, לסבית עם הורים לחוצים שעדיין נבהלים מאנשים עם עגיל בגבה, שהחליטה לעבור לתל אביב. (עונה 1) ליהי ולאה הן צמד צעירות שעוברות לגור ביחד בתל אביב. למרות ההבדלים הברורים בניהן – ליהי לסבית ולאה סטר…

כל כך רצינו לאהוב את “ילדות סכסכניות”. בינתיים, זה עוד לא קרה

הרקע והפסיכולוגיה שלה מרתקים, ויוצרים בניואנסים קשר תת-קרקעי בין שתי הגיבורות. כבר בפגישתה הראשונה עם ליהי, לאה מזהה בה איזה צורך נושן שמעולם לא בא על סיפוקו – לעשות עגיל בטבור – ומתעקשת לממש אותו עבורה, למרות שעל פניו ליהי עצמה לא ממש בקטע. בדיוק כמו ההברזה מהדירה, גם הפירסינג לא קרה בגיל 15 בגלל שבת הדודה נמלכה בדעתה ברגע האחרון. בחושים מחודדים והיעדר בושה, לאה מנצלת את הפתח הזה כדי להשתחל דרכו אל החדר הפנוי בדירה.

באותה שנה השתתפה ב-“Talent Campus” של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין. הדיאלוגים לא מתוסרטים מדי אבל הם גם לא פשוטים מדי או חסרי תוכן (עוד הערה לזכותה של הגברת ראובן), הם מורכבים ממשפטי מחץ של שיחה שלמה אבל לא באופן מאולץ או קלישאתי. אני מוכרחה להודות, לולא באתי עם ציפיות כה גבוהות לסדרה, סביר להניח שהייתי פורשת כבר אחרי הפרק הראשון – אך לא הפעם. בתור מישהי שגם זועמת על ועד הבית, ממתינה לאוטובוס ומחמיצה אותו מדי יום ומתמודדות עם סיטואציות מעיקות כמו שרק תל אביב יודעת לנפק – אין לי ספק שאפשר לייצר כאן עוד הרבה רגעים קומים מושלמים. בהתאם, הפרק הכי טוב במקבץ הפותח הוא השלישי, שבמובן מסוים מציג את סיפור המקור של לאה – חושף את מה שהוביל אותה אל המקום שבו היא נמצאת היום ומה הפך אותה למי שהיא. היא חוזרת אל שכונת ילדותה כדי לפגוש את אביה (שולי רנד) אחרי זמן רב שלא התראו, וקורותיה שם נראים כמו שלום עליכם פוגש את ההיא שגנבה למוניקה את הזהות וגרמה לה להבין דברים על עצמה (עניין שמתקשר גם עם העלילה השנייה בפרק הזה).

ילדות רעות עונה 1 פרק 3 לצפייה ישירה

בשני הפרקים הראשונים היא הייתה דמות מעצבנת, תיאטרלית ומוקצנת אך היא קיבלה תפנית משמעותית, בשעה טובה, בפרק השלישי, במהלך הסצנה המופלאה עם אביה (שולי רנד), שהפיחה בה קצת אמת וכנות. ערך מורחב – ילדות סכסכניותב- 24 באוקטובר 2021 עלתה לשידור בהוט הסדרה “ילדות סכסכניות” שלביא יצרה (בשיתוף עם שיר ראובן) וביימה. רוב הזמן השידוך בין השתיים הוא תזכורת מעוררת פלצות לגיהנום שהוא הזולת, בפרט כזה שנגזר עליך לחלוק איתו קורת גג. הבעיה הגדולה של “ילדות סכסכניות” היא שזה לא מספיק, לפחות לא בארבעת הפרקים שנשלחו לביקורת (מתוך עשרה). ליהי פסיבית מדי מול לאה, מאפשרת לה להיות שותפה איומה וחסרת כל התחשבות, והאופציות להתמודד עם הבעיה הן או גירוש או לסבול בשקט.

בשנת 2008 כתבה וביימה פרק “איילת ופאף דודי” בעונה השנייה של הסדרה “מסכים” בחברת yes. התסריט שכתבה זכה במענק פיתוח הסרטים הבינלאומי של מכון סאנדנס וחברת מהינדרה ההודית, עוד לפני תחילת הצילומים. הסדרה נבחרה להיות מוצגת בפסטיבל הסדרות הבינלאומיות של קאן 2021. ליהי מקבלת זימון שגוי למילואים ומתייצבת כדי לברוח מהמתח בדירה ובעבודה. לאה מגלה שהחנות של אביה החרדי עומדת להסגר ונוסעת למאה שערים כדי לנסות להציל אותה ואותו.

משתמשים שתרמו לאתר אינם צריכים להמתין לטעינת הפרק!

באותה שנה זכה בציון לשבח בפסטיבל חיפה, בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הקצרים במיאמי, בפרס ראשון בפסטיבל מלבורן, בפרס חבר השופטים בפסטיבל טאיפיי בטאיוואן ובציון לשבח ומועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל קרלובי וארי. החלה את לימודיה במחלקה לאנימציה באקדמיה לאמנות בצלאל. החליטה לעזוב כעבור זמן ועברה לבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, אותו סיימה בשנת 2005 בהצטיינות יתרה עם מלגות ופרסים רבים, כולל פרס ראש העיר ירושלים לבוגר מצטיין ושלוש מלגות הצטיינות של קרן שרת (אמריקה ישראל). עבדה בזכיינית ערוץ 2 טלעד עד לאיבוד הזיכיון בשנת 2005, שהוביל לפיטורים המוניים.

נראה שראובן ולביא ידעו בדיוק לאן הן מכוונות וראו בעיני רוחן את האווירה שהן רצו לייצר, אבל משהו השתבש בדרך – והמרכיבים המשובחים של “סכסכניות” לא התלכדו לכדי סדרה שהיא יותר מחביבה. יש בסדרה המון נשמה, היא מקנה תחושה של מכתב אהבה לעצמך של שנות ה–20 המוקדמות, זאת שהלכה לחפש את עצמה בתל אביב וקצת הלכה לאיבוד. בשנת 2009 יצרה סרט תיעודי “אשת איש כסית”, אודות לאה איש כסית, אושיה תל אביבית מבעלי קפה כסית המיתולוגי. הסרט נעשה במסגרת תחרות הדוקוצ’לנג’, מיוזמתו של פסטיבל דוקאביב.

מלכות 2: פרק 2

רוב הזמן היא נמנעת מפעולה, מאפשרת לעצמה להישאב להרפתקאות בעל כורחה, הן עם לאה והן בנפרד, כמו למשל כשהיא נקראת למילואים למרות שיש לה פטור. לעומת זאת, מול מושא אהבתה בעבודה, ענבר (טלי שרון), ליהי לא מהססת להפגין אסרטיביות. מובן שאנשים עשויים להפגין גוונים שונים במצבים שונים, אבל כאן זה נראה בעיקר כמו דמות שפועלת רק כדי לקדם את הסיטואציה שעל הפרק. חלק גדול מכך נובע מהתחושה שהחיבור בין ליהי לענבר בעצמו לא אורגני. הוא חפוז ולא נבנה בצורה משכנעת, מה שחושף את המכניקה מאחורי הבחירות של השתיים. עמוד זה מציג טריילרים וקטעי וידאו לצפיה ישירה מתוך ילדות סכסכניות.

זה הופך את הדינמיקה ביניהן למתסכלת ושחוקה, עותק נוסף בקלישאת השותף הבלתי נסבל (כמו ההוא שחי עם צ’נדלר כמה פרקים כשג’ואי עזב). ליהי, סטודנטית לרפואה שעוזבת את בית הוריה ולאה, חרדית לשעבר שהתנתקה ממשפחתה הלא מתפקדת. למרות ההבדלים ביניהן, נרקמת שותפות גורל גדולה שהופכת לדבר הכי טוב והכי רע שקרה לשתיהן. גם אם לא נזכה לספין-אוף הזריז הזה, הדבר הקריטי בפרק הוא שלראשונה (ובפעם היחידה בארבעת הפרקים המוקדמים) לאה זוכה להתקיים כדמות בפני עצמה, במנותק מליהי. זה משהו ש”ילדות סכסכניות” זקוקה לו כמו אוויר לנשימה, גם כדי להעמיק את העולם שהיא בוראת וגם כדי לרומם את לאה אל משהו שאינו סך תכונותיה המעצבנות.

מלכת היופי של ירושלים פרק 36

לאחרונה יוצאות הרבה מאוד סדרות ישראליות חדשות, כל אחת מסומנת בתור הלהיט הבא רק כדי שנתאכזב ונמצה את הקונספט, שלכאורה נשמע מגניב, חדיש ומהפכני, אחרי שני פרקים. ועדיין הציפייה לקראת “ילדות סכסכניות הייתה גדולה בשל זהות היוצרת – שיר ראובן (פאנליסטית בתכנית הסאטירה “עד כאן”), אחת הנשים הכי שנונות בעיניי בישראל – ואפילו מבלי להתאמץ. הטוויטר שלה, הפלטפורמה הטובה ביותר להתלונן על חיי היומיום, הוא הוכחה מושלמת לזה. הסדרה מלווה את הקשר שנרקם בין ליהי (מיה לנדסמן), סטודנטית לרפואה לסבית ובת טובים בת 24, לבין לאה (עינת הולנד), חרדית לשעבר שניתקה קשר עם משפחתה וסטודנטית לעיצוב אופנה, כשהשתיים עוברות לגור ביחד בתל אביב. נמכרו מעל ל-600,000 כרטיסים להקרנות הסרט, ובכך הפך לסרט הנצפה ביותר בישראל לשנת 2014, כשצפו בו כפליים ממספר הצופים בסרט שהיה שני בהצלחתו הקופתית.

כבר בעצם שמה מדגישה “ילדות סכסכניות” את המצב ההתפתחותי של גיבורותיה – קצת תקועות בשלב התיכון, השלב ההוא שבו ליהי לא עשתה את הפירסינג ולאה הייתה עסוקה בעניינים דוחקים. עכשיו, באמצעות הרפתקאות תל אביביות ועזרתה של האחרת, אולי כל אחת מהן תוכל לצמוח, להתבגר ולממש את הפוטנציאל שלה. הסרט היה מועמד לשנים-עשר פרסי אופיר לשנת 2014 וזכה בשישה, וביניהם זכתה לביא בפרסי “הבימוי הטוב ביותר” ו”התסריט הטוב ביותר”. נוסף על כך, כבמאית הסרט, קיבלה גם את “פרס תא מבקרי הקולנוע של ישראל לסרט הישראלי הטוב ביותר” בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ואת “הפרס הגדול” של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי באודסה. ב-2015 זכה הסרט בפרס הראשון בפסטיבל הסרטים הקצרים במוזיאון הלובר שבצרפת, בהנהלת נועה קרוון כהן, בתו של דני קרוון (הלוקח חלק בחבר השופטים) ואשתו של המאייר יזהר כהן. לשתיים מנקודות האור הנוספות בסדרה קוראים רבקה מיכאלי וטלי שרון, אשר מבצעות תפקידי משנה מצוינים והופכות כל הסצנות בכיכובן לטובות ביותר בפרק.

“ילדות סכסכניות”: ביקורת ארבעת פרקי הפתיחה

הסרט גם עומד במקום הראשון במספר הצופים בו בהשוואה לכל הסרטים הישראליים ב-25 השנים שלפני צאתו לאקרנים. לאחר תחילת ההקרנות בישראל, “אפס ביחסי אנוש” הוקרן גם ברחבי העולם. בשנת 2005, כתבה לביא וביימה את הסרט הקצר “חיילת בודדה” כפרויקט הגמר שלה בסם שפיגל. בישראל24 באוקטובר 2021קישורים חיצונייםדף התוכנית ב-IMDb ילדות סכסכניות היא סדרת טלוויזיה ישראלית מסוגה דרמה קומית, שיצרו שיר ראובן, רבקה אלנבי וטליה לביא, שעלתה לשידור ב-24 באוקטובר 2021 ב-HOT. בשנת 2014 לקחה חלק בחממה הבינלאומית לקולנוע ירושלים לשם הגישה תסריט לסרט עתידי בשם “אהבת חיי הנוכחית”, וכן זכתה באותה שנה בשני פרסי אופיר על התסריט והבימוי הטוב ביותר של הסרט “אפס ביחסי אנוש”. הצטרפו לערוץ הטלגרם כדי להתעדכן מתי הפרק עולה (לחץ עלי).

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן