סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » הפלמח סדרה

הפלמח סדרה

לאחר השלמת המוזיאון הוא הועבר על-ידי עמותת “דור הפלמ”ח” לרשות משרד הביטחון, והוא מנוהל כיום על-ידי יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון. אנשי הפלמ”ח למדו הרבה משכניהם הערבים. מילים ערביות רבות שולבו בעברית המדוברת בידי אנשי הפלמ”ח, והפכו לנחלת הכלל – “פִינְגָ’אן” “צִ’יזְבָּט” ועוד. הווי ההכשרה והקיבוץ, המדורה והלחימה, וההקרבה האישית, שהגיעה לעיתים למחיר דמים נורא, נותרו בשירים ובפזמונים, שהפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות העברית במדינת ישראל הצעירה – “הרעות”, “הן אפשר”, “היו זמנים”, ועוד. מילות רבים מהם נכתבו על ידי חיים חפר או חיים גורי, והולחנו על ידי טובי המלחינים של התקופה – סשה ארגוב ומשה וילנסקי, או הושרו למנגינות עממיות רוסיות או ערביות. במהלך הלחימה במלחמת העצמאות השתתפו חטיבות הפלמ”ח במבצעי “נחשון”, “יבוסי”, “יפתח”, “מכבי”, “יורם”, מבצע ההר, “דני”, “מבצע יואב” ועוד רבים אחרים. עיקר לחימת הפלמ”ח הייתה בצפון, בנגב ובפריצת הדרך לירושלים. מחיר הדמים ששילם הפלמ”ח במלחמה היה כבד. כאלף לוחמים נפלו במהלך המלחמה, כעשרים אחוזים מן הכוח.

נערה הודית שמתבגרת בצלה של טרגדיה משפחתית, זוג צעירים שנמשכים ונרתעים זה מזה, וראפר מבריק שהכישרון שלו ודרכו להצלחה לא תמיד משתלבים היטב. את השירים שרה להקת “הצ’יזבטרון”, שהייתה אם כל הלהקות הצבאיות שלאחריה. התקפה על תחנות משטרת החופים הבריטית בגבעת אולגה ובסידנא עלי ב-25 בנובמבר 1945. לגאולה יש תכנית פעולה, יוחנן מביא חבר לעזרה ואוניית מעפילים מתקרבת לחוף….

עונה 1 פרק 16

הפריצה משתבשת, שרה דורשת מאמיל לספר את האמת, ואורי מכין הפתעה לאלינור…. רגע לפני אירוע גורלי אורי נאלץ להסתיר את האמת מאלינור, וחיליק מנסה לגלות את האמת ליעל… מבצע ההצלה מסתבך, אמיל מנסה לספר לשרה את האמת ויוצא עם אלינור בעקבות האוצר…. לאחר מציאת רמז מסתורי אמיל מנסה לסייע ליוחנן, וכולם יוצאים למבצע מפתיע….

ה”ריזרביסטים” נקראו מדי פעם לאימונים לפי יוזמת קצין הרזרבה במטה הפלמ”ח, אולם לא נקבע שיעור חודשי או שנתי קבוע של אימונים אלה. הפלמ”ח הדגיש את הכשרתם של מפקדי שדה עצמאיים בעל מחשבה רחבה, המשמשים כדוגמה אישית לפקודיהם. שני הקורסים הפיקודיים המרכזיים היו קורס מ”כים וקורס מ”מים שנערכו בג’וערה, ובהם הוכשרו מפקדי כיתות, מפקדי מחלקות ומפקדי פלוגות. בוגרי קורסים אלה יהוו את הבסיס לסגל הפיקודי של צה”ל. פעולה ראשונה, וכושלת, הייתה פעולת כ”ג יורדי הסירה, אשר יצאו בסירה לטריפולי בלבנון ב־18 במאי 1941, על מנת לפגוע שם בבתי הזיקוק. 23 הלוחמים וקצין בריטי שהתלווה אליהם נעלמו, ועד היום לא ידוע מה עלה בגורלם. הדבר היווה מכה קשה ליחידה הצעירה. באמצעות מנגנון שיעמוד לרשותו לפי תוכנית מיוחדת ובפיקוח של קצין מיוחד של המטכל.

עונה 1 פרק 7

במאבק המזוין בבריטים המשיכו האצ”ל והלח”י עד לעזיבתם את הארץ במאי 1948. במהלך שנת 1943 משהפך הפלמ”ח לכוח מגויס של ממש שהתבסס על צווי גיוס מטעם המוסדות הלאומיים הנבחרים, יכלו מפקד הפלמ”ח ומטהו לקבוע את פרקי הזמן המינימליים הנדרשים כדי לאמן ולהכשיר את הלוחמים בתנאי העבודה והאימונים, בהתאם למקצועותיהם הצבאיים ותפקידיהם. האימון הבסיסי כלל אימוני כושר גופני, אימוני קליעה בנשק קל, קרב פנים אל פנים (שיטה), טופוגרפיה, עזרה ראשונה, ופעולה בכיתות. כל איש פלמ”ח עבר אף אימונים בשחייה ובחתירה, שכן אחד מתפקידיו החשובים של הפלמ”ח היה הבאת העולים מספינות המעפילים אל חופי הארץ. מפקד הפלמ”ח, יגאל אלון, מספר כי הפלמ”ח הוקם בחורשת אקליפטוסים לחוף הכנרת, “חורשה שזכתה להיכנס להיסטוריה”, הוא ואביו ראובן פייקוביץ, היו נוכחים באותו מעמד בו הוקם הפלמ”ח. הפלמ”ח לא הוקם יש מאין. קדמו לו גופים צבאיים וצבאיים למחצה, אשר יוצאיהם הרכיבו את השלד הפיקודי. המשותף לגופים אלו היה שהם פעלו על פי מחשבתו הצבאית המקורית של יצחק שדה, שביקשה לחרוג מההגנה הסטטית, אל חשיבה צבאית דינמית ויוזמת.

התשובה לכך ניתנה ב-1944 כאשר מטכ”ל ההגנה אישר את הקמת חיל המילואים של הפלמ”ח – “הרזרבה”. רוב משוחררי הפלמ”ח שובצו אל הרזרבה ומיעוטם ליחידות ההגנה האחרות. בה בעת הכין המטה הכללי של ההגנה תוכנית הגנה כוללת ליישוב, למקרה של פלישת הגרמנים. תוכנית זו כונתה “מצדה על הכרמל” וכללה התבצרות בצפון הארץ, במרחב שבין הרי נצרת, נחל עירון וזכרון יעקב. תקופה זו, שבה היה חוסר ודאות באשר לעתיד קיומו של היישוב, מכונה מאתיים ימי חרדה. השפעתו של הפלמ”ח על תולדותיה של מדינת ישראל, על תרבותה ועל ההיסטוריה שלה, חורגת מתרומתו הצבאית, החשובה כשלעצמה.

סדרות – כל הסדרות הכי חמות – yes.co.il

רומל הובס בקרב אל עלמיין השני, וכל התוכניות נותרו מבלי צורך לבצען. הרווח הגדול מתקופה זו היה יצירת תוכנית לשילובו של הפלמ”ח ככלי בפעולתו של גוף צבאי גדול. כאשר פרצה, כעבור שנים לא רבות, מלחמת העצמאות, נלמדו לקחים אלה והפלמ”ח שולב בפעולתו של צה”ל. אמיל ואלינור צריכים לבחור בין האוצר לחבריהם, יוחנן צריך לבחור בין מרי לפלמ”ח ולחיליק … בעקבות הצלחתה, הסדרה חודשה לעונה שנייה, שצילומיה נמשכו מפברואר 2021 עד למאי 2021, ועלתה לשידור ב-25 ביולי 2021.

במהלך הסזון, בין נובמבר 1944 למרץ 1945, נחטפו מספר אנשי אצ”ל למקומות מסתור שם כלאו אותם וניסו להוציא מהם מידע, לפעמים תוך שימוש בכוח פיזי. במספר מקרים נמסרו אנשי האצ”ל לידי הכוחות הבריטיים. פעולות ראשונות נוספות היו השתלטות על גשרי נהר הליטני ערב מבצע הפלישה הבריטית ללבנון, שנשלטה על ידי אנשי צרפת של וישי . הפלמ”ח הוקם ב-15 במאי 1941, על בסיס סגל פיקודי של אנשים שפעלו כבר יחד במסגרת “הפלוגה הנודדת” ו”פלוגות השדה” בסוף שנות ה-30, תחת פיקודו של יצחק שדה. הוחלט כי כוח זה יפעל בשיטות של לוחמה זעירה, יבצע סיורים לוחמתיים, חבלה, גישוש, תקיפה, ו”יכין את השטח” לקראת מתקפה נאצית, אם וכאשר זו תבוא. את הפיקוד על היחידה החדשה קיבל יצחק שדה, שהיה כפוף ישירות למטה הכללי של “ההגנה”. 13 סיבות עונה 4 פרקים מלאים לצפייה ישירה 13 Reasons Why היא סדרת טלוויזיה אמריקאית המבוססת על הרומן “שלוש-עשרה סיבות” מאת ג’יי אשר. “המדרשה” היא סדרת דרמה ואקשן ישראלית ששודרה החל מ-31 באוקטובר 2015 בזכיינית רשת בערוץ 2 ומסוף 2017 ועד סיומה ב-18 בינואר 2018 ברשת 13 במשך 2 עונות ו-25 פרקים.

כותרת ראשונהמבצע מיוחד ברכישת ערוץ האח הגדול LIVE!

בסדרה, שהפכה בימי הטיק הטוק והיוטיוב את אנשי הפלמ”ח לגיבורי הדור הצעיר, אפשר למצוא את יובל מנדלסון שמגלם את מנחם בגין, את גל אמיתי שנכנס לדמותו של יצחק רבין ואת עברי לידר בתפקיד נתן אלתרמן. פלמ”ח היא סדרת נוער ישראלית מסוגת דרמה תקופתית-הרפתקאות, שנהגתה על ידי יהונתן בר אילן ועדן גוריון והופקה על ידי “ענני תקשורת” עבור “Yes”. הפקודה לאנשי הפלמ”ח ליטול חלק בפעילות זו עוררה מצידם מחאה. יגאל אלון מתאר בספרו “מערכות פלמ”ח” את הוויכוח שהיה להנהגת הפלמ”ח עם הלוחמים. כמו כן, טוען אלון בספרו כי ההנהגה הצבאית המזוהה עם הפלמ”ח (אלון, ישראל גלילי, יצחק שדה) תמכה אך ורק במעצרם של “הפורשים,” אך מחתה מול עמדתו של בן-גוריון והוראתו לש”י להסגיר מהם לידי הבריטים. הפלמ”ח הוא נושא למחקר ענף בהיסטוריוגרפיה הישראלית. על שמו נקראו רחובות בערי ישראל והוקמו אנדרטאות ולוחות זיכרון באתרים רבים. במערת הפלמ”ח המשופצת במשמר העמק מתקיימות פעילויות מגוונות לשימור מורשת הפלמ”ח. יהודה אילן היה מהדמויות המרכזיות אשר תרמו לשימור ועיצוב זיכרון הפלמ”ח במשך עשרות שנים. יהודה שימש כקצין תרבות בגדוד השלישי של חטיבת יפתח בזמן מלחמת העצמאות ולאחר קום המדינה התמנה לראש מערך ההסברה והיה אחראי על כלל הטקסים והאירועים הממלכתיים בישראל במשך שנים רבות.

יוחנן ומרי מנסים לברוח מהבריטים, אך ויכוחים מסכנים את התכנית לחילוצם…. קרב מדומה מביא להתנגשות אמיתית, רות לא מוותרת על אורי, ואמיל ואלינור יוצאים לפגישה עם… בביקור על סט הצילומים פגשנו בין היתר את דינה סנדרסון, שמגלמת את גולדה מאיר. “היא באמת סיפור מאוד מאוד מיוחד ואני אוהבת אותה, עם כל המגרעות”. בחודש שעבר פורסם כי ברברה סטרייסנד תפיק סדרה שלמה על ראשת הממשלה של ישראל, ומי שתשחק אותה היא שירה האס.

כאן חינוכית

נכון להיום, התוכנית כוללת עונה אחת עם 50 פרקים מלאים ועונה שנייה שכעת נמצאת בתהליכי הפקה ומסתמנת לעלות לשידור בשנת 2021. הצעה חדשה מובילה לריב גדול, והבריטים מגלים מידע חשוב על הפלמ”ח…. בשנתיים הראשונות לקיום הפלמ”ח הכוח לא כלל נשים. רק בתחילת שנת 1943, כשהוחלט לפתוח את שורות פלמ”ח לגיוסים נרחבים יותר, הוחלט לגייס גם נשים. יריבותיה של מפ”ם במערכת הפוליטית של היישוב, ובראשן מפא”י, לא ראו בעין יפה את ההשפעה הרבה שהייתה למפ”ם בשורות הפלמ”ח, ונטו להציג את הארגון כ”צבא הפרטי” של המפלגה. אנשי הפלמ”ח, לעומת זאת, טענו שהלוחמים והמפקדים של הפלמ”ח חונכו לראות בעצמם, קודם כל, נתונים לפקודת הנהגת היישוב והמוסדות הלאומיים, ובכך הם הפלמ”ח שונה מארגוני “הפורשים” (אצ”ל ולח”י). חטיבת הנגב בפיקודו של נחום שריג, כללה את הגדוד השני הצפוני בפיקודו של משה נצר, הגדוד השמיני הדרומי בפיקודו של חיים ברלב.

ב-18 במאי 2018 שודרה העונה ה-2, יחד עם הספיישל השני של “13 סיבות לדבר על זה”. העונה השנייה קיבלה ביקורות מעורבות יותר מהמבקרים, ונמתחה ביקורת על העלילה. אמיל ואלינור מנסים לפתור את הרמז המסתורי, וליעל יש הצעה מפתיעה לאורי….

סרטים וסדרות דרמה לצפייה ישירה

הנהגת הקיבוץ המאוחד בראשות יצחק טבנקין ייחסה חשיבות רבה להמשך קיומו של הפלמ”ח, כחלק מההכנות של היישוב לקראת העימות עם ערביי א”י, שהם העריכו שיבוא לאחר תום מלחמת העולם השנייה. כדי לאפשר את המשך קיומו של הפלמ”ח, לאחר שהבריטים הפסיקו לממן את פעילותו, הציעה הנהגת הקיבוץ המאוחד שיחידות הפלמ”ח יתגוררו בקיבוצי התנועה, ויעבדו בהם כדי לממן את הוצאות אחזקתם. בנוסף היא הלוותה לפיקוד הפלמ”ח סכום של 15,000 לירות ארץ ישראליות לצורך המשך פעילותו. כתוצאה מכך, ערב פרוץ מלחמת העצמאות היוו חברי הקיבוץ המאוחד את עיקר שכבת הפיקוד של הפלמ”ח. בסוף שנת 1942 היו ארבעה מתוך שישה מפקדי פלוגות של הפלמ”ח חברי הקיבוץ המאוחד, וכמעט כל אנשי המפקדה הארצית של הפלמ”ח היו אף הם חברי הקיבוץ המאוחד.

בימים אלו כבר מתקיימים צילומי העונה השנייה שלה, שתעלה במהלך השנה הקרובה. אחת המטיילים הישראלים, שנהרגו במהלך ניסיונם להגיע אל הסלע האדום בראשית שנות ה-50, הייתה לוחמת הפלמ”ח לשעבר גילה בן עקיבא. חברתה רחל סבוראי, שגם היא הייתה לוחמת בפלמ”ח, נודעה כראשונה שהגיעה אל “הסלע האדום”, ביחד עם מאיר הר-ציון. גם לאחר פירוק הפלמ”ח המשיכה הנהגת מפא”י לחשוש מפניו ולהתנכל למפקדים ששירתו במסגרתו. בעקבות חששו של בן-גוריון מהמסרים הפוליטיים שיושמעו במסגרת כנס הפלמ”ח שנערך ב־1949, הוציא הרמטכ”ל יעקב דורי פקודה מפורשת האוסרת נוכחות חיילים בשירות פעיל בכנס.

איפה ניתן לצפות בתוכן הסדרה “פלמ”ח”?

למרות הפקודה, השתתפו בכנס יצחק רבין, חיים בר-לב, דוד אלעזר, צבי זמיר, וכן קצינים וחיילים נוספים בצה”ל, ששירתו בפלמ”ח. ההשתתפות בכנס נחשבה כהפרת פקודה, והקצינים המשתתפים נקראו לבירור בפני הרמטכ”ל. רובם נענשו בנזיפה חמורה, אחדים הודחו מצה”ל, ואחרים הועברו מתפקידם, בהוראה אישית של בן-גוריון לרמטכ”ל. הסזון בא על רקע ה”מרד” שהכריז מנחם בגין כנגד שלטונות המנדט במהלך מלחמת העולם השנייה. מאבקם של אנשי האצ”ל והלח”י כנגד הבריטים נתפס על ידי הסוכנות היהודית, על ידי המוסדות הנבחרים של היישוב היהודי, ועל ידי ההגנה (שסרה למרותם), בבחינת פעולה בלתי מוסמכת של ארגוני פורשים. פעולה, העלולה לפגוע במאמצי היישוב להקמת מדינה יהודית ובמלחמה בנאצים.

ערך מורחב – מצדה על הכרמלעם התקדמות הנאצים אל עבר ארץ ישראל בשנת 1942, היה הפלמ”ח מאורגן במחנות, ועובר אימונים. אנשי הפלמ”ח נשלחו אל הקיבוצים דורות וגת במטרה לנסות ולעכב את הפולש הגרמני, אם זה אכן יגיע. הייתה זו משימה שהייתה הרבה מעבר ליכולתם של אנשי הפלמ”ח בתקופה זו, הן מבחינת כוח האדם, והן מבחינת החימוש והציוד (בהיעדר נשק בזמן היציאה דרומה נשלחו הלוחמים עם מקלות קפ”פ). הוכנו תוכניות לעיכוב הכוח הפולש באמצעים של חבלה, מיקוש ומארבים. הוקמה המחלקה הגרמנית, מיוצאי גרמניה ודוברי גרמנית כשפת אם, בפיקודו של שמעון קוך, הוא שמעון אבידן, לימים מפקדה של חטיבת גבעתי במלחמת העצמאות, על מנת לפעול מאחורי קווי האויב, תוך התחזות לגרמנים. היורדים לנגב השתלמו בסיירות, בצליפה, ובפעולות גרילה בחוליות קטנות. בשלבים הראשונים של מלחמת העצמאות היה הפלמ”ח עמוד השדרה של הכוח הצבאי של היישוב, מילא תפקיד מרכזי בקרבות בצפון ובמרכז, ונשא בעיקר עול הגנת הנגב, עד שצבא ההגנה לישראל סיים להתגייס ולהתארגן ללחימה. לפלמ”ח הייתה גם תרומה חשובה בתחומים אחרים, כמו המאבק בשלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל, ההעפלה, העלייה לארץ ישראל, ההתיישבות, התרבות, הספרות העברית והזמר העברי.

עונה 1 פרק 29

דן מסתיר סוד, שרה מגלה ששיקרו לה כל הזמן ואמיל מבין מי יוכל לעזור…. חיליק מתמודד עם הגילוי, אלינור מתמודדת עם אבא של אורי, והארולד מפעיל את תכניתו החדשה…. אמיל מתעקש לצאת לבדו לחיפוש האוצר, לורנס מקבל בשורה מטרידה ויעל מפתיעה את כולם….

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן