סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » הסדרה טהרן

הסדרה טהרן

במאי הסדרה, דני סירקין חשף כי המקום שנמצא הכי דומה לטהרן, הוא לא אחר מאתונה, בירת יוון האהובה במיוחד על התייר הישראלי. יש ערך אנתרופולוגי לא מבוטל בסדרה שעלילתה מתרחשת באיראן, בעיקר מבעד לעיניים ישראליות, אבל בחלקים שקל לנו לזהות, יותר מדי דברים ב”טהרן” אינם נראים אמינים, בהם גם התנהגות אנושית סבירה. זה הופך גם את השאר – החיים בעיר והדמויות האיראניות שהסדרה מתארת – למעשייה שמי יודע מה בה ייתכן ומה לא. יום למחרת שידור פרק הבכורה התגלה כי פרקים 3–5 הודלפו לרשת טרם שידורם והופצו בערוצי טלגרם.

העונה שלפנינו היא קפיצת מדרגה בתרבות הטלוויזיה הישראלית, שמצליחה להסתכל על עולם הביטחון מזוויות של אהבה, חיזור, משפחתיות וגם הרבה פאן. תחזיקו חזק – אנחנו לפני אחת העונות המבטיחות, וזה בהשוואה לכל סדרה ישראלית אחרת בהיסטוריה הטלוויזיונית שלנו. אם הכל יתקיים כמתוכנן, “טהרן” תוביל את ישראל למצוא את עצמה בחזית העשייה התרבותית בעולם. העונה השנייה של “טהרן” נפתחה חזק וזרקה אותנו הצופים פנימה אל תוך העלילה, כאילו לא עברו שנתיים מהפעם הראשונה שהתרגשנו, נלחצנו או נשבנו בקסמיה של הסדרה. במהירות הבזק נשאבתי בחזרה אל השתלשלות האירועים הסוחפת ונתתי להתרחשויות לקחת אותי איתן. במקרה כזה הגוף, העיניים והמוח שלי כבר פועלים לבד, וכשאלו לא הצליחו להתנתק מהמסך, כנראה שהיוצרים עשו עוד משהו טוב.

פרק הסיום של העונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הסדרות שהוא מעורב בהן היא האדפטציה של הסדרה הישראלית “כבודו” של רוני ניניו ושלמה משיח וקודה הפקות שלדבריו היא “שיא התהילה של האדפטציות”. בנוסף להפקה האמריקאית, גרסאות נוספות של “כבודו” נמצאות בשלבים שונים של פיתוח בגרמניה, איטליה, צרפת, רוסיה והודו. לאחר ההצלחה העצומה לה זכתה בארץ ובעולם, סדרת המתח המצליחה “טהרן”, יוצאת לעונה שנייה. לפני דקות אחדות הודיעה חברת אפל האמריקאית שרכשה את הסדרה על בחירתה להמשיך בשיתוף הפעולה עם כאן – תאגיד השידור ולצאת לצילומי עונה נוספת. פראז כמאלי (שון טאוב) ועוזרו עלי אגאזאדה (אראש מרנדי (גר’)) מתחקים על עקבותים של תמר ומילאד. הגנרל קאסם מוחמדי (וסיליס קוקלני) ממונה למפקד משמרות המהפכה, בעקבות ההימלטות ולרגל המינוי מוצאים להורג את דאריוש נקומרד (נאביד נתי טוביאן) וארזו נקומרד (אסתי ירושלמי) דודה ודודתה של תמר, תמר נשבעת לנקום ומבטלת את תוכנית ההימלטות.

הסדרה המגוללת את סיפורה של האקרית צעירה מיחידת 8200, הנשלחת תחת זהות בדויה לטהרן למשימה מסוכנת-הצריכה מאות ניצבים, שיעורים בפרסית והכי חשוב לוקיישן שדומה עד כמה שאפשר לבירת איראן. הסדרה מופצת מחוץ לישראל על ידי חברת Cineflix הקנדית ותשודר בשירות הזרמת המדיה אפל TV פלוס ב-135 מדינות ברחבי העולם. לפי הערכות בתעשייה, שווי העסקה עם “אפל TV פלוס” הוא כ-1.5 מיליון דולר לפרק.

סדרות לצפייה ישירה

בתאגיד סרבו למסור את הסכום שבו נחתמה וציינו כי הם “מנועים למסור את פרטי סכום העסקה בין היתר בשל סודות מסחריים”. פראז כמאלי, ראש אגף חקירות פנים במשמרות המהפכה, אינו שותף סוד לתוכנית של מפקדו, ולכן הוא מנסה בכל מאודו לסכל את התוכנית הישראלית, ובכך מסכן את הצלחתה של התוכנית האיראנית. נזקו של מידור זה בא לידי ביטוי בפרק האחרון, כאשר כמאלי הורג את יעל קדוש, בחושבו שהיא מרגלת ישראלית, ובכך מאפשר לתמר להזהיר את ראש “המוסד” שמדובר בהונאה איראנית, אך האזהרה מגיעה מאוחר מדי, והמטוסים נופלים למלכודת שנטמנה להם. בעונה הראשונה של הדרמה הישראלית (אה סליחה, הבינלאומית) נחשפה דמותה של תמר רביניאן אותה מגלמת בצורה מופתית השחקנית ניב סולטן. תמר היא סוכנת מוסד והאקרית מחשבים שנשלחת לבירת איראן על מנת להגן על המדינה מעומק האויב, שם היא זוכה להכיר את מילאד, מתנגד משמרות המהפכה האיראניות שחובר אליה, ואיך לא – השניים מתאהבים. “המוסד” מאתר את המקום שבו מחזיק כמאלי את מרדכי רביניאן, אך פורץ למקום רק לאחר שכמאלי נמלט, תוך שהוא משאיר בחיים את רביניאן קשור על רצפת החדר.

לאחר פניות כושלות ל”טלגרם” וישירות לערוצים המדליפים, הגיש התאגיד תלונה במשטרה כדי שזו תטפל בעניין – בהדלפה עצמה, בהסרת הפרקים מהרשת ובחקירת מקור ואופן ההדלפה. הפרסים יוענקו בטקס שיתקיים ב-22 בנובמבר בניו יורק. בימים אלה מצטלמת עונתה השנייה של הסדרה המצליחה, שנמכרה לאפל TV, והפעם, בהשתתפותה של גלן קלוז. בזמנו אמרת בקשר לדרמות ישראליות שנראה פחות “פלפלים צהובים” ויותר “חטופים”. כעת עם “כבודו” שהיא סדרת מתח ו”טהרן” שהיא סדרת ריגול נדמה שזה המצב. ארניה היה שותף לכתיבת העיבוד האמריקאי לסדרה הישראלית “בני ערובה”.

טהרן (סדרת טלוויזיה)

ארבעה ימים אחרי טקס האמי, הוכרזו היום (ה’) בארצות הברית כלל המועמדים לטקס פרסי האמי הבין-לאומי, שמוענק להפקות זרות ואיתם הפתעה גדולה. “טהרן”, סדרת הריגול הישראלית ששודרה בכאן 11 מועמדת בקטגוריית סדרת הדרמה הטובה ביותר. כפי שניתן לנחש משמה, “דויטשלנד 83″ היא סדרה גרמנית-אמריקנית שזכתה לביקורות נלהבות מהצופים והמבקרים כאחד, שהשוו אותה ל”אמריקנים” והגדירו אותה כאחת הסדרות הטובות שיצאו ב-2015 (וכדי לסבר את האוזן, זו השנה שבה הגיעו למסך גם “מר רובוט”, “סמוך על סול” ו”נרקוס”). הסדרה מתרחשת ב-1983 ועוקבת אחר מרטין (יונאס ניי), בחור בן 24 ממזרח גרמניה, שמתגורר עם אימו החולה ועובד במשמר הגבול. עולמו מתהפך כאשר דודתו והבוס שלה מגייסים אותו לסוכנות הביון הזרה של השטאזי ומעניקים לו זהות גנובה של חייל גרמני שנרצח לפני כן במהלך התנקשות ברכבת.

בפרק הסיום של העונה הראשונה ישנה תפנית בעלילה, שמצריך לראות את כל הפרקים הקודמים באור חדש. לאחר כישלון המשימה של חיל האוויר הישראלי באיראן ונפילתו של הטייס ברק בן חיים בשבי האיראני, תמר רביניאן (ניב סולטן) ומילאד כאהאני (שרבין אלנאבי) נתקו קשר עם “המוסד”, ומתכננים הימלטות מאיראן ותחילתם של חיים חדשים בוונקובר שבקנדה. מילאד סוחר בסמים על מנת לממן את הבריחה, מפקד “המוסד” יוצר איתה קשר ומגייס אותה לחילוץ הטייס מבית החולים בו הוא מאושפז, החילוץ מתבצע באמצעות רעל המדמה שבץ מוחי. לאחר הצלחת החילוץ, מרג’אן מונתזמי (גלן קלוז), בריטית שחייה שנים ארוכות באיראן ומנסה לפעול כנגד הדיקטטורה מסייעת לתמר להחלץ ומביאה אותה לדירת מסתור. סדרת הדרמה הישראלית החדשה, “טהרן”, על האקרית יוצאת יחידת 8200 שמגיעה לרגל באירן, נמכרה השבוע לשירות הסטרימינג של אפל במה שנחשב לאחת העסקאות הגדולות בתעשייה הישראלית. את הסדרה הפיק תאגיד השידור הישראלי כאן־11 וכתב משה זונדר – תסריטאי העונה הראשונה של “פאודה”, ובעולם היא אכן נתפסת כתשובה של אפל TV+ להצלחה של נטפליקס עם פאודה.

להטריל את איראן

תמר נמלטת בעזרתו של סיק-בוי, שמספק לה דרכון מזויף, כדי שתוכל לצאת מאיראן, אך מציע לה להחשיך את טהרן כנקמה. תמר רואה בכך הזדמנות למימוש משימתה המקורית, נשארת עמו ובין השניים מתפתח רומן. בדרך לשם עוצר אותם מחסום צבאי לביקורת, ובמהלך שיחה עם הזקיף תמר זוקפת את אגודלה כמחווה של שביעות רצון, תוך שהיא שוכחת שבאיראן מחווה זו נחשבת תנועה מגונה.

עסקת המכירה של הסדרה נעשתה על ידי חברת הפצת התכנים הקנדית, Cineflix Rights, שולה (שפיגל) ודנה (עדן) הפקות וכן Paper Plane Productions של ארניה. “גשם בעיניים” עוסק בסופרת הילדים המיתולוגית דבורה עומר. את הסרט עשה בנה רון עומר, “וממנו לומדים שהיא היתה עוד ילדה במשפחה ולא כל כך אם”, אומרת שפיגל. יש בסרט שיחות רבות בין הבמאי לאמו, מונולוגים של אנשי תרבות שמדברים על אהבתם לספריה (כולל קטע נהדר שבו יוסי צברי מצטט מ”מיצי החתולה של דלית”), וחשיפה של הטרגדיה של עומר באובדן אמה כמו גם סיפור אפל של הקיבוץ, שמסבירים מדוע מאז ומתמיד היה לעומר “גשם בעיניים”.

טהרן עונה 2 פרק 8 לצפייה ישירה

מטוסי חיל האוויר הישראלי ממריאים להפצצה באיראן לאחר שראש “המוסד” משתכנע שיש בידו דרך אחרת לשיתוק מערכות המכ”ם האיראניות. יעל ותמר עדיין רוצות לממש את תוכניתן לחדור לתחנת החשמל המשנית של טהרן, ועוזרו של כמאלי, עלי אגאזאדה, שגילה זאת, טומן להן פח. תמר מרגישה שאינה מסוגלת לבצע את המשימה, וברגע האחרון הן נוטשות את המקום. הסדרה טהרן לצפייה ישירה עוקבת אחר תמר רביניאן (ניב סולטן) היא סוכנת מוסד הנשלחת למשימתה הראשונה בלב טהרן.

תמר מזהירה את ראש “המוסד” שמורה על ביטול משימת המטוסים, אך המתקפה האיראנית נגד המטוסים כבר החלה, ומטוס אחד נפגע. פראז משלם את המחיר על חיסולו של טבריזי, אך ממשיך להילחם למען אשתו.77אבא של תמרדני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר20 ביולי 2020תמר מרוסקת אחרי התקרית בקומונה וחוששת לגורלו של מילאד. קדוש מנסה לעזור לה להתאושש כדי שיוכל לצאת לפעולה בתחנת החשמל. באיסטנבול חייו של אביה מרדכי תלויים על בלימה כשהמשא ומתן בין פראז ל”מוסד” משתבש.88חמש שעות להפצצהדני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר27 ביולי 2020בזמן שמטוסי F-15 ישראלים מתקרבים לעבר הכור, תמר יוצאת עם מילאד וקדוש לפעולה בלב מטה הנ”מ בטהרן, בניסיון לנטרל את המכ”ם ולהבטיח את שלום הטייסים. פראז שמצליח לעלות על עקבותיהם מאיים על הצלחת המבצע.עונה 2מס’ בסדרהמס’ בעונהשם הפרקבימויתסריטתאריך שידור מקורי9113,000דני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר7 במאי 2022תמר רביניאן ניתקה קשר עם ה”מוסד” וחיה במחתרת בטהרן יחד עם בן זוגה מילאד כהאני.

בדרך למסך: סדרת הריגול החדשה שהכעיסה את האיראנים

הסדרה “טהרן” של כאן 11 זכתה הלילה בפרס סדרת הדרמה הטובה ביותר בטקס פרסי האמי הבינלאומי לשנת 2021, שנערך בניו יורק. בקטגוריה המקבילה, הסדרה הקומית הטובה ביותר, זכתה הסדרה הצרפתית המהוללת “10 אחוז”, ו”הזמר במסכה” בקטגוריה הלא מתוסרטת, ושני השמות הגדולים האלה רק מחדדים את ההישג את “טהרן”. נציגות מקומית נוספת בטקס היתה של רועי ניק, שהיה מועמד בטקס בקטגוריית השחקן על תפקידו בסדרה “נורמלי” של הוט, אך לא זכה. בצורה מקורית ומחוכמת, “האמריקנים” הופכת מפרק לפרק לדרמת יחסים אינטליגנטית שבוחנת את נאמנותם של בני משפחת ג’נינגס.

תמר רביניאן היא האקרית צעירה ישראלית שהמוסד מכניס לאיראן במטרה להשמיד את תכנית הגרעין האיראנית. כשהמבצע מסתבך, תמר מוצאת את עצמה לבד בלב טהרן, ומנגנוני הבטחון האיראנים דולקים בעקבותיה. כחלק מהבריחה היא חוברת לצעירים איראנים חילונים שמתנגדים למשטר. הרייטינג של פרקי הבכורה לא פורסם באופן רשמי על ידי הוועדה הישראלית למדרוג, עקב החלטתה להפסיק את פרסום המדידה בתחילת השבוע בו שודר פרק הבכורה, על אף שהתאגיד פרש כבר בתחילת 2020 ודרש כבר מאז להפסיק את המדידה.

אמינות הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסופו של דבר מי שקובע מה נראה הם בני 20 ומשהו עם כרטיס אשראי”. “עברנו כל כך הרבה אי־ודאויות של מלחמות וכל הדרמות שהיו כאן ב־40 השנים האחרונות. כל החיים אני מרגישה שאנחנו הולכים על חבל נורא דק, ועכשיו הוא עוד יותר דק”. שתפו את גולשי אידיבי בדעתכם על סדרת הטלויזיה, כתבו ביקורת, שאלו שאלות, ודונו ברעיונות שראיתם על המסך. ועוד אדיוט מקיש מדמות בסדרת טלויזיה על המין הנשי. דיגיטלקול התורארון הקודשספר המדברמה לא בסדר איתיכאן חסכניםדוקותייםכאן סקרניםכאן מקשיביםשיחות מילואיםעוד… קול התורארון הקודשספר המדברמה לא בסדר איתיכאן חסכניםדוקותייםכאן סקרניםכאן מקשיביםשיחות מילואיםעוד…

אחרי שעזבה עם פיימאן, וואחיד מוצא את מילאד ומזמין אותו לתוך ביתו. הם מדברים על תמר ולפני שמילאד הולך, וואחיד מחבק אותו ושותל עליו סמים. בו זמנית, אצל תמר ופיימאן, פיימאן מזמין את תמר לשחק טניס במועדון הטניס ביום למחרת. הצילומים צפויים להתחיל כבר בחודשים הקרובים בשיתוף עם אפל TV.

המפיק של “טהרן”, אלון ארניה: “יצרנו את הסינדרלה הישראלית החדשה”

בעוד הם מתכננים לברוח אל הגבול מאיראן, “המוסד” שוב יוצר איתה קשר.102שינוי בתוכניתדני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר7 במאי 2022תמר נשארת בטהרן כדי לבצע את משימתה החדשה. יוליה מגן, ראשת “המוסד”, מורה למרג’אן מונתזמי, סוכנת “מוסד” מקומית, לסייע לתמר.113PTSDדני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר12 במאי 2022פראז ויד ימינו עלי עורכים מצוד אחר תמר ומילאד. מרג’אן חודרת לביתו של פראז בכדי לנטרלו, במסווה של פסיכולוגית המטפלת באשתו של פראז הסובלת מאגורפוביה. מילאד לא עומד בלחץ.124בני עשיריםדני סירקיןמשה זונדר, עומרי שנהר19 במאי 2022מרג’אן מפרה פקודה ולא מנטרלת את פראז, כדי שיהיה לה מקור מודיעיני על מוחמדי.

  • הסדרה מופצת מחוץ לישראל על ידי חברת Cineflix הקנדית ותשודר בשירות הזרמת המדיה אפל TV פלוס ב-135 מדינות ברחבי העולם.
  • תמר, מוצאת את עצמה בעיר עוינת, תחת מצוד המאיים על חייה, חוברת לאקטיביסטים מקומיים ומתחברת לשורשיה המשפחתיים הנטועים באדמת איראן.
  • הסדרה התקבלה בביקורות שליליות באיראן, כשבביטאון “קייהאן” (کيهان) האיראני, ביקרו את הסדרה ותיארו אותה “הפקה אנטי-איראנית” על התנגדותה לתוכנית הגרעין האיראנית.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן