סדרות ברשת
חיפוש
סדרות ברשת » סדרות וסרטים » המדריך לרוצח

המדריך לרוצח

”המדריך לרוצח” הוא תרגום השם הלא לגמרי מוצלח שהעניקו בהוט לסדרה החדשה שעלתה השבוע, ” How to get away with murder”, ובתרגום חופשי, כיצד לרצוח ולחמוק מעונש. מלבד הטעות הקטנה הזאת אין סיבה להתלונן. התגובה הראשונה המתעוררת למקרא דף המידע המספר שמדובר בסדרת דרמה משפטית, היא אנחה אוטומטית, אגב קיטור, שדי כבר עם הסדרות המשפטיות הללו. לאחר הניצחון של אנאליס בתביעה הייצוגית בבית המשפט העליון, היא מקווה להתחיל פרק חדש בחייה.

אין מעליהם יועצים משפטיים שיבחנו את חוקיות פעולותיהם. מי שדומה להיטלר הוא אהרון ברק ומשפטנים עובדי מדינה אשר מבטלים את הכנסת ואת הממשלה כפי שעשה היטלר. כמו היטלר ושאר הנאציונל סוציאליסטים כך גם השמאלנים בעזרת המשפטנים היועץ הפרקליטות ובית המשפט מבטלים את הדרג הנבחר ומחליטים במקומו. לזה הם קוראים דאגה לאינטרס הציבורי כלומר הם יודעים טוב יותר מהדרג הנבחר על פי תפישה אידאולוגית מהו האינטרס הציבורי. לדבריו המשבר חמור ומסוכן מאין כמותו כיוון שבית המשפט מוצא את עצמו כרגע במצב של אובדן לגיטימציה מוחלט אצל הקבוצות התרבותיות שלא מזדהות איתו. הנ״ל נכון גם לגבי שופטים מסויימים בבית המשפט העליון.

תרגום סדרות – האתרים הטובים ביותר להורדת כתוביות בעברית

מערכת בתי המשפט הצבאיים באיו”ש כפופה פיקודית ומנהלית ליבד”צ ואין לה כל שייכות לפצ”ר. מה שכן, המינוי של השופטים נחתם על ידי מפקד פיקוד המרכז בכובעו כמפקד כוחות צה”ל באיו”ש. שקד עובדת בשביל החונטה המשפטית ואחרי כל צעד שהיא עושה לחיזוק השמאל, אנשי שמאל תוקפים אותה כאילו היא עושה “מהפכה” – כדי “להכשיר” אותה בעיני התמימים בימין שאת קולותיהם היא השיגה במרמה. אשמח שהמורשת של אותו אדם שפגע לכאורה בצורה בלתי הפיכה במדינת ישראל ובאזרחיה עם “המהפכה השיפוטית שלו” תתרסק לרסיסים.

דארן בראון מצ’אנל 4 למד את הניסויים האלה. הוא למד איך זימברדו ומילגרם גרמו לנבדקים לפעול בניגוד גמור לשיקול דעתם, והשתמש באותן הטקטיקות. כך, למשל, הוא משתמש במסקנה של מילגרם, שהסמכות של האוניברסיטה היתה רבת עוצמה, וגרמה למשתתפים להאמין שמה שהם עושים זה בסדר.

הסדרה שיותר מ-20 מיליון איש צפו בה, ובצדק: תזזיתית ונותנת בראש

זוכת האוסקר ויולה דיוויס (“העזרה”, “אסירים”, “יחידת המתאבדים”), שקטפה את פרס האוסקר על תפקידה ב”גדרות”, שבה לגלם את אנאליס קיטינג, פרופסור מבריקה למשפט פלילי שלא בוחלת באמצעים כדי לזכות את לקוחותיה ולטשטש ראיות. כמצופה, “המדריך לרוצח” עשויה סבבה וכתובה נהדר, סבוניית מתח יעילה וכיפית. הבעיות הן ליהוק צפוי ומשמים בגזרת הסטודנטים ותיקי בית משפט לא מוצלחים מספיק (בטח בהשוואה לסדרות אחרות כמו “האישה הטובה”).

  • ונחזור ל “המדריך לרוצח”, שאפשר לתהות מדוע לא תרגמו את שמה ל”איך לרצוח מבלי להיתפס” המדויק יותר, אבל זה יהיה קטנוני.
  • הנוכחות של בוני בפרק הפיילוט הייתה מועטה, אז הייתי צריכה להבין בעצמי מיהי, וגם לכותבים לקח זמן לדעת לאן לקחת את הדמות מנקודת הפתיחה שלה.
  • מי שמנתץ את מוסדות המדינה הם הפקידים והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להחזיק את הדרג הנבחר תחת חקירות משטרה בלתי נגמרות ולטעון בכך, שבגלל זה אסור להם לנקות את הסחי והרקבון שפשו במשטרה, בפרקליטות ובמערכת המשפט.

לאחר מכן פונה דרכמן לקלטת הווידיאו המתארת את האירוע. התוצאה הלא פחות ממרתקת מנסה ומצליחה לגבור על האפרוריות המוכרת בדרך כלל של סרטי איכות הסביבה. הקצב מעורר הזעזוע שבו נכרתים יערות אינדונזיה, שכבר לא יקלטו את הפחמן הרעיל שלנו, מקבל משנה תוקף כשאת הנזק היומיומי מתאר הריסון פורד המרחף במסוק מעליהם. קארל מורק הוא זאב בודד, בלש משטרה שלא עובד לפי הספר, שמסתבך עם מפקדיו עד שהוא מושעה ונדרש להשאיר את התג שלו על שולחן הקפטן, אבל מורק אינו מוותר וברגע האחרון, אחרי קטטה עם הפושע, מציל את הקורבן ממוות. אין תפניות בעלילה המתקדמת בקצב אחיד של חייל בתפקיד, שמאל, ימין, שמאל, ימין.

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב בית המשפט עצר גירושם של 415 מחבלי חמאס ללבנון. מתוך בניין שבג”ץ אסר להרוס ירה עלייה המחבל ורצח את משפחת חטואל. בג”ץ אסר על הרס הבניין בשם כל מיני ערכים לא ברורים וכך התבצע נרצחה משפחת חטואל. דמה של משפחת חטואל על הידיים של בג”ץ. בג”ץ כפה שינוי תוואי של גדר בטחון נגד כל שיקול בטחוני למען נוחות הגישה של פלאחים ערביים לשדות על חשבון חייהם של ישראלים.

מדובר בדרישה מחמירה שקשה מאוד להוכיחה, שהרי איך אפשר להוכיח מה עובר לאדם בראשו. אבל היא לא ידעה איך משפחת סינג מסוגלת להישאר כאן. כאן, בקילטון, תחת המשקל של עיניים נפערות רבות כל כך, של הערות שנלחשות בדיוק בקול רם מספיק להישמע, של חילופי מילים אדיבים עם השכנים שכבר לא ממשיכים לשיחות ארוכות. המשכנתא זו העסקה הגדולה ביותר ללקוח הפרטי – “עסקת חייו” , המשכנתא, להבדיל… מאחר ושידורי האח הגדול עברו לרשת, כיום ניתן לראות מה קורה בבית בערוץ… לצד סדרות אלו, אפשר למצוא גם לא מעט סדרות אשר שמות במרכז דמויות לא בהכרח חיוביות, לא בהכרח דמויות שהיינו מזדהים איתן בעבר בתור צופים, אך מאחר ואותן סדרות מציגות אותן עם החולשות שלהן, הרי שהרבה יותר קל לנו לקבל אותן.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיה מתנשאת שרואה עצמה טובה יותר מכל השאר ופועלת בצורה דיקטטורית. ה’שופטת’ דרכמן כנראה שבויה בקסמיו של ‘לוחם החופש’; כמו הרבה פוסט ציונים. מאחל לה שתארח עם משפחתה משובט או יותר של האיש התם והישר שזיכתה למפגש חם ודביק. באמצעותם מנטרל השמאל את מדיניות הממשלה ואת נסיונות החקיקה בכנסת, אותם הוא מכשיל ומונע תוך שהוא משקץ ומנאץ את הפוליטיקאים והופך אותם בעזרת התקשורת המגוייסת לשרותו, לבזויים ונחותים כביכול, ביחס אליו. עד כמה שהבנתי מהחלטת השופטים היא שלמחבל לא היתה כוונה לירצוח כי אם רק להרוג וכך מה שקרה .הנרצח לא נרצח כי אם רק נהרג כי למחבל יש לב רחמן וטוב אז הוא רק הרג .

החברים שלו אומרים שהוא צריך לדחוף אותו. אמת, בסרטון לא ניתן לראות אם עמרו אכן התרומם כשהסכין בידו, אך ישנם שלושה חיילים שמעידים שכך היה. דרכמן מודה שמהסרטון אי אפשר לדעת, אך כמו שהיא הקדימה ואמרה, היא פשוט לא מאמינה לעדותם של החיילים. דרכמן מפרשת את הקימה של עמרו כניסיון לברוח מהירי או לגרום לחיילים לירות עליו שוב.

המדריך לרוצח – פרקים מלאים לצפייה ישירה

שופטים בהבחרם נשבעים אמונים למדינה ולציונות והם כמעשה של יום יום מפרים את שבועתם. הסדרה המדריך לרוצח שעלתה בשנת 2014 למסכים ומשודרת כבר חמש עונות, זכתה להצלחה גדולה בזכות העובדה שהיא מחברת במובן מסוים את שני הז’אנרים ביחד. מדובר על סדרה שהיא דרמה משפטית אשר מעמידה במרכזה דמות אשר מצד אחד היינו יכולים להזדהות איתה בקלות בכל סיטואציה אחרת, בגלל מעמדה, ומצד שני, קשה לנו לקבל אותה בגלל מעשיה. “אני עדיין מנסה לפענח את בוני”, מספרת וייל בשיחה טלפונית מלוס אנג’לס. צילומי העונה הראשונה כבר הסתיימו, ווייל מתפנה לראיון כשהיא ישובה במכוניתה, רגע לפני שהיא יוצאת לכמה סידורים. “היא דמות מסתורית, וככל שנהיה באוויר יותר זמן, נגלה עוד ועוד על הרקע שלה. אנחנו יודעים שלאנליס, פרנק ובוני יש היסטוריה משותפת, ושהם נאמנים לחלוטין אלו לאלו, אבל אנחנו לא יודעים על מה מתבסס הקשר שלהם.”

לאירועים דרמטיים כמו התאבדות, רצח או אונס מתייחסים די בקלות ראש וממשיכים לרוץ עם הפרק. עם זאת ככל שהסדרה מתקדמת היא יותר ויותר סומכת על האינטליגנציה של הצופה ומותירה לו חללים למלא בעצמו, והצופה סומך על הסדרה שתאתגר אותו ותשאיר אותו כוסס ציפורניים ועוקב בשצף אחר האירועים. הסדרה מהנה, דמותה של הפרופסור היא זו הזוכה להתעמקות ולהתמודדות עם קונפליקטים מעניינים, והתוצאה היא דמות נוגעת ללב שלעיתים מעוררת הזדהות עמוקה.

שידור הסדרה

לפני שנצלול לניתוח פסק הדין נבהיר דבר אחד – אינסטינקטיבית, היה חושב האדם הממוצע שהפתח לזכות את עמרו מעבירת רצח היא העובדה שלמעשה הוא לא בא במגע עם הקורבן, שנהרג מכדור תועה של אחד החיילים. בעצם מלבד הדיירים של האיים הטובעים בים שנאלצים לברוח מבתיהם, ועוד כמה מדענים, העולם לוקח את התחממות כדור הארץ די ברגוע. ממילא הם בטח אוכלים אחד את השני לצהריים.

“אממ, סליחה, היי.” היא נופפה חצי־נפנוף נבוך ומיד התחרטה עליו. המדריך לרצח לילדות טובות, מותחן לנוער, הוא ספר הביכורים שלה. נבחר באנגליה לספר הביכורים לנוער הטוב ביותר לשנת 2019, כיכב במקום הראשון ברשימת רבי־המכר של הניו יורק טיימס, וזכה בפרס הספר הלאומי הבריטי ובפרס ווֹטֶרסטוֹנס לספרי ילדים .

פעם ראשונה אצלנו?

ב-19 באוגוסט 2013, קנתה רשת ABC את הרעיון המקורי מחברת ההפקה ShondaLand, שיסדה שונדה ריימס. התסריט לפרק הפיילוט נכתב על ידי מפיק הפיקוח של “האנטומיה של גריי”, פיטר נובאק. ABC הזמינה את הפיילוט ב-19 בדצמבר 2013. פרק הפיילוט צולם בלוס אנג’לס, קליפורניה; באוניברסיטת דרום קליפורניה ובפילדלפיה, פנסילבניה. ב-8 במאי 2014, הפכה ABC את הפיילוט לסדרה שתשודר במהלך משבצת השידור השנתית 15–2014. באיגוד העיתונאים של מבקרי הטלוויזיה ביולי 2014, הוכרז כי “המדריך לרוצח” תהיה סדרה מוגבלת עם רק 15 או 16 פרקים לעונה.

  • ״אנחנו עדיין משתדלים לראות את הפרקים יחד, וההפקה מעודדת אותנו לצייץ ולהיות בקשר עם המעריצים.
  • דארן בראון מצ’אנל 4 למד את הניסויים האלה.
  • ״לקח קצת זמן עד שהתחלתי להרגיש בנוח לעשות את זה.
  • היועץ אסור שיהיה בעל תפקיד מאין שיפוטי הוא אמור להיות רק יועץ לכן הטענה של פגיעה בעצמאותו אינה לעניין כלל.

יש לשים סוף לכנופיית הבורקות השחורות שמשליטות טרור על מדינה שלמה ועושות בה ככל העולה על רוחם. דיקטטורה זה כאשר פוליטרוקי המשפט עושים הכל למנוע מנבחרי ציבור לפעול למען בוחריהם. השמאל בארה”ב ניסה לעשות בדיוק את אותו הדבר לטראמפ. הם קשרו את ידיו של ג’ף סשנס בכך שקשרו אותו לחקירות, ומינויים של אובמה שהתחילו את החקירה, נשארו מוגנים מביקורת ומפיטורין. ולחשוב שהגברת תהנה מפנסיה תקציבית על חשבוננו בזמן שראוי שהרשות הבלסטינית תממן אותה במסגרת קמפיין השהידים שהיא כה הרמונית איתו. לא השופטים/ות אשמים/ות במתן פסק דין מעוות זה המגבה את הטרור והרצח של הערבים כהריגה בלבד מתוך נטייתם/תן הפוליטיות.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז הסדרה עומדת פרופסור אנאליס קיטינג (ויולה דיוויס המעולה מ”העזרה”), מרצה קשוחה למשפטים ועורכת דין מבריקה ומניפולטיבית שמאגדת סביבה קבוצת סטודנטים נאים יתר על המידה שישמשו כמתמחים בתיקים אותם היא מנהלת. הקורס אותו היא מעבירה נקרא “איך לרצוח מבלי להיתפס” ומדי שבוע היא והסטודנטים מתמודדים עם תיק אחר, אבל יש גם עלילת על שאליה אנחנו נחשפים דרך פלאשבקים וכוללת את הסטודנטים עצמם שמסובכים בפרשיית רצח. נגיד, “אני יודע מה עשית בקיץ האחרון” יחד עם “שקרניות קטנות” ו”הפרקליטים”.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן